Da vunena odjeća, džemperi, rolke, kardigani i jakne, ne bi izgubila formu tokom pranja, potrebno je da je perete na određeni način.
Nepravilno pranje i održavanje vunene odjeće može dovesti do skupljanja, rastezanja i oštećenja vlakana. Ali, uz pravilnu njegu, vaša omiljena trikotaža može godinama izgledati kao nova.
Vunena odjeća pruža toplinu i udobnost tokom hladnijih dana. Međutim, održavanje kvaliteta i izgleda pletenih odevnih predmeta može biti izazovno.
Prije pranja, važno je pažljivo pročitati etiketu sa uputstvima za održavanje. Različite vrste trikotaže zahtevaju različite metode pranja. Većina pletenih odevnih predmeta može se prati ručno ili u veš mašini na nižim temperaturama.
Ručno pranje je najbezbjednije
Za najdelikatnije pletene odevne predmete, ručno pranje je najbjezbjednija opcija.
Napunite posudu hladnom vodom. Dodajte malu količinu blagog deterdženta i lagano promiješajte.Uronite odjeću u vodu i nježno je stisnite da se natopi. Pustite da stoji u vodi 10-15 minuta. Nježno isperite hljadnom vodom dok se sav deterdžent ne ukloni.
Nikada nemojte cijediti ili uvijati pletivo jer to može oštetiti vlakna, prenosi Krstraica.
Pranje u mašini za veš
Ako perete pletenu odjeću u mašini za pranje veša, obavezno je okrenite naopačke prije pranja. Ovo će zaštititi odeću od trenja i habanja tokom ciklusa pranja. Takođe se preporučuje da koristite mrežu za pranje kako biste dodatno zaštitili svoju odjeću.
Ako etiketa dozvoljava mašinsko pranje, slijedite ove korake:
Okrenite odjeću naopako i stavite je u mrežu za pranje. Izaberite program za delikatan veš ili vunu. Podesite temperaturu vode na hladnu (maksimalno 30 stepeni celzijusa). Koristite blagi deterdžent za vunu. Izbjegavajte ciklus centrifuge ili ga podesite na najmanju brzinu
Uz ove savjete, vaša trikotaža će ostati mekana i topla.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu