Ovu poruku su iz Džender centra RS uputili na današnji dan prije tri godine. Danas poručuju da su u toku brojni projekti, čiji je cilj da podrže žene na selu i da im pomognu da ostanu u svom zavičaju i opstanu tokom korona krize.
Tako su, zajedno sa UN Women u BiH i uz finansijsku podršku Kraljevine Švedske, obezbijedili 200 paketa za proizvodnju pilećeg mesa, te vunu i druge repromaterijale za izradu rukotvorina, a za udruženja žena na selu u sarajevsko-romanijskoj regiji obezbijeđene su kante za mlijeko od inoksa, jer mnoge žene u ovom kraju imaju male farme krava muzara.
Zadruge
Sve u svemu, pomoć je dobilo više od 220 žena poljoprivrednica, mahom iz nerazvijenih opština.
– Do kraja godine preostala donatorska sredstva u iznosu do 26.800 KM usmjerićemo na podršku ženskim zadrugama u Bratuncu, Laktašima, Banjaluci, Bijeljini i Trebinju, koje su osnovane u svrhu ekonomskog osnaživanja žena na selu i podrške regionalnom i ruralnom razvoju kroz zadrugarstvo – saopšteno je iz Džender centra RS povodom 15. oktobra, Međunarodnog dana žena na selu.
Da je udruživanje ključ napretka kada je u pitanju život žena na selu, saglasna je i Drena Đukić, viša stručna saradnica za zadrugarstvo u Ministarstvu poljoprivrede RS.

– Udruživanje je važno za ekonomsko osnaživanje. Zato mi, kroz agrarni budžet RS, podržavamo udruženja žena i zadruge. Oko 100.000 KM grantova je obezbijeđno za udruženja žena na selu, za podršku poslovnim aktivnostima, dok će poseban grant biti namijenjen za otkup poljoprivrednih proizvoda – kaže ona.
Porodične firme
Navodi da je svako peto poljoprivredno gozdinstvo u “ženskim rukama”, odnosno da su žene u RS nosioci 17 odsto gazdinstava, te da Ministarstvo podstiče osamostaljivanje žena na selu, jer prilikom dodjele podsticaja imanja kojima gazduju žene imaju prednost.
– Cilj svega toga je da gazdinstva postanu komercijalna, da djeluju kao male porodične firme, koje proizvode za tržište i udružuju se u klastere. Na taj način bi i žene dobile priliku da na svom imanju zarade sebi solidnu platu i budu ekonomski nezavisne – kaže Đukićeva.
Da bi žene ostale na selu i tu stvarale porodicu i razvijale biznis, bilo da se radi o poljoprivrednim gazdinstvima ili nekog drugom vidu preduzetništva, jedan od uslova je i siguran krov nad glavom. Zato u mnogim organizacijama, koje se bore za ravnopravnost žena, smatraju da je od velikog značaja projekat Ministarstva porodice RS za izgradnju kuća mladim parovima do 35 godina i samohranim roditeljima, koji žive u ruralnom području u nerazvijenim ili izrazito nerazvijenim opštinama.
Javni poziv za izgradnju porodičnih kuća na selu o trošku budžeta RS biće, poručuju, raspisan do kraja oktobra.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu