Ovo za Srpskainfo tvrdi vojnopolitički analitičar Aleksandar Radić, komentarišući nedavne izjave bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića nakon njegovih posjeta Briselu i Vašingtonu.
Ističući da je geopolitički položaj Srbije i Republike Srpske postao izuzetno komplikovan nakon izbijanja rata u Ukrajini, Radić tvrdi da nema potrebe ni za pretjeranom panikom zbog upozoravajućih poruka ambasadora Rusije u BiH, Igora Kalabuhova, koji je, između redova, juče zaprijetio usmjeravanjem ruskih nuklearnih glava prema BiH ukoliko uđe NATO.

– To što bošnjački politički lideri stalno potenciraju priču o neophodnosti što bržeg puta ka NATO, ne treba gledati kao na njihovu stvarnu želju da baštine nekakve evroatlantske vrijednosti, već zato što smatraju da bi na taj način oslabili ulogu Srbije u regionu, a istovremeno zadali snažan politički udarac Republici Srpskoj. Jasno je da za ulazak u NATO ne postoji potreban konsenzus, pa je tako to pitanje još na “dugom štapu” – kaže Radić.
Podsjećamo, bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović sredinom januara je u Briselu, prilikom sastanka s generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom, između ostalog, predložio ”novi pristup intenziviranju NATO integracija BiH kroz zajedničku mapu puta” prema kojoj bi se BiH, kako je naveo, mogao uputiti poziv za članstvo u NATO u što kraćem roku. Skoro identičnu poruku Bećirović je poslao i nakon nedavne posjete članova Predsjedništva BiH Vašingtonu.
S druge strane, ruski ambasador u BiH, Igor Kalabuhov, juče je na društvenim mrežama objavio svoje viđenje “težnji” bošnjačkih lidera ka što bržem pristupanju NATO, pritom objašnjavajući kako bi Rusija reagovala na takav scenario.
– Budimo realni – ukoliko, uslovno, Brisel ili Vašington nalože da se rasporede nuklearni sistemi s projektilima usmjerenim na Moskvu, onda uslovno Sarajevo, budući članom organizacija pod njihovim vođstvom, biće prinuđeno da to uradi. Dakle, da, izbor jeste slobodan, ali molimo da nas ne ograničavate u našem pravu da odgovorimo. Naravno, proporcionalno. Dok ne budemo 100 odsto sigurni u realnost podmuklih planova o uništenju naše zemlje, crveno dugme niko pritisnuti neće – poručio je Kalabuhov.
U svjetlu navedenih događaja i poruka, Aleksandar Radić smatra da je trenutno najbolje zadržati što veću neutralnost i ne provocirati velike sile.
– NATO ima 30 država članica i sigurno je da BiH ne predstavlja nikakvu realnu prijetnju po Rusiju. Činjenica je da postoje određeni dokumenti koje su pojedini srpski političari u BiH u prošlosti potpisivali, a u kojima se izražava želja za pristupanje NATO. Međutim, srpsko javno mnjenje je u ogromnoj većini protiv toga i sumnjam da će se u doglednoj budućnosti to promijeniti – zaključuje Radić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu