Palakati, filmovi, igre u kojima zajedno učestvuju djeca, roditelji i nastavnici, kao i bajke i pozorišne predstave, psihološke radionice i izleti u migrantske centre sve to može biti dobar alat za borbu protiv vaspitanja zasnovanog na nasilju i grubosti.
Na konkurs „Čuvari sretnog djetinjstva“, koji su prije tri mjeseca raspisali Delegacija Evropske komisije i UNICEF u BiH, pristigle su 43 ideje pojedinaca, organizacija i institucija za kampanju protiv fizičkog kažnjavanja djece. U širi izbor ušle su 23 ideje, a u finale 10 ideja iz cijele BiH koje se ističu kreativnošću. Juče su proglašeni pobjednici: tri najbolje ideje su, na osnovu odluke stručnog žirija i glasova onlajn zajednice, osvojile novčane nagrade od 5.000 KM, 3.000 KM i 2.000 KM. Skromniji su i budžeti za provođenje predloženih kampanja, koje se kreću od nekoliko stotina do 6.000 KM, koliko je potrebno za jednu od pobedničih kampanja.

Prvu nagradu je osvojio prijedlog „Razumijevanjem do zdravog odrastanja“ Centra za psihoterapiju „U povjerenju“ iz Banjaluke. Ovaj projekat uključuje, između ostalog i predavanja o kreativnom i odgovornom roditeljstvu za buduće mame i tate. Drugoplasirana je ideja Udruženja „Pričalice“ iz Sarajeva, nazvano „Batina nije iz raja izašla“, zasnovana na kreativnom sportu za djecu i roditelje, te na pričanju priča. Treću nagradu osvojili su osnovci iz OŠ „Cazin 2“ iz Cazina.
“Dok živiš pod mojim krovom…”
Da nasilja ima i tamo gdje ga često ni ne naslućujemo, pokazale su i ideje drugih finalista. Tako su novinar Mirza Halilčević i dizajnerka Vanja Lazić, upozorili na emotivno nasilje koje se često suptilno provlači kroz vaspitanje, kao nešto “normalno”, a koje nerijetko prethodi fizičkom kažnjavanju djece. Istakli su da rečenice poput onih „dok živiš pod mojim krovom…“ ili „videćeš ti kad dođeš kući”, ne vode ničem dobrom.
Jedan od favorita izbora, “Bord Gejm” Mahira Sijamije, omogućava djeci, nastavnicima i roditeljima da zajedno, kroz igru prepoznaju kako pomiriti vaspitanje i srećno djetinjstvo. Za realizaciju ove ideje potrebno je svega 1.700 KM.
Projekat Varnese Manov “Vrijeme je za bajku, ne za kaznu” spoj je književnosti, teatra, radijskog, filmskog i internet programa za promovisanje vaspitavanja bez fizičkih kazni , košta 2.200 KM.
Roditelji im ne daju da jedu
Anketa provedena u Osnovnoj školi “Cazin 2” u ovom gradiću kod Bihaća pokazala je da znatan broj roditelja svoju djecu tuku, ako u školi dobiju ocjenu lošiju od očekivane, a neki ih čak i kažnjavaju čak i time što im ne daju da jedu.
Đaci ove škole, uz pomoć nastavnika, namjeravaju da organizuju radionice za roditelje, te dan za pomoć vršnjacima sa teškoćama u razvoju, kao i izlet u migrantski centar – a sve sa ciljem učenja nenasilnoj komunikaciji i vaspitanju bez grubih kazni. Njihova ideja, nazvana “Budi moj svjetionik i ne daj mi da pokleknem”, osvojila je treću nagradu na konkursu i novčani iznos od 2.000 KM.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu