Banjaluka

KANTE I KRPE DOČEKUJU VODU Zbog dugogodišnjeg nemara đaci banjalučke škole NA MUKAMA

Svaka jača kiša za učenike Ugostiteljsko-trgovinsko-turističke škole znači da će hodati kroz hodnike niz koje curi voda, razlog je dotrajali krov kome je davno istekao rok trajanja.

KANTE I KRPE DOČEKUJU VODU Zbog dugogodišnjeg nemara đaci banjalučke škole NA MUKAMA
FOTO:SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Da to nije problem od juče već posljedica dugogodišnjeg nemara potvrdili su i učenici ove škole.

Objekat je dotrajao i njemu nema pomoći, škola uvijek traži neke donacijE kako bi nešto riješila, ali nova škola se ne može izgraditi od donacija i humanitarnih večeri –rekla je jedna učenica ove škole.

Napomenula je da svaka jača kiša donosi vodu po hodnicima i u pojedinim učionicama.

– Juče je jedino bilo drugačije to što je voda  curila pored kablova za struju što može biti prilično opasno bez obzira što se radnici škole, ali i učenici trudili da postave kante da hvataju vodu ili krpe – rekla je jedna učenica ove škole. Ona je objasnila da se nastava odvijala kao i svaki radni dan.

Foto:privatna arhiva
Foto:privatna arhiva

– To je nažalost za nas postalo nešto normalno. Snalazimo se kako znamo i umjemo, svi zajedno i učenici i pofesori jer niko od nas ne može to da riješi. Taj problem trebaju riješiti više instance, a ne škola, ali izgleda da niko ne smatra da su važni 700 učenika koji pohađaju ovu školu – naglasila je ova učenica.

Direktor Boris Spasojević kojeg je ova situacija zatekla na službenom putu je rekao da kućni majstori nažalost imaju iskustva sa tim te da će oni pokrpati taj dio krova.

– Nije ništa alrmantno, kada su jače kiše voda uglavnom izbije u holu kod školskog WC-a – kazao je Spasojević.

Napomenuo je da ova obrazovna ustanova ima tradiciju dugu više od 100 godina, a da se trenutno nastava odvija u zgradi staroj više od 60 godina, koja je prema njegovim riječima samo za rušenje.

– Svaka godina je sve teža i sve je dotrajalo. Mislim da u ovakvim uslovima možemo izdržati maksimalno dvije godine. Svi neki rokovi da se riješi taj problem su istekli. Mi smo imali priliku da poboljšamo uslove za učenike kroz obnovu krova i utopljavanje objekta kroz projekat energetske efikasnosti UNDP-a, ali ne vrijedi ulagati ako su loši temelji i zidovi. Tu nema spasa već da bager dođe i ovo sve poravna i da se gradi nova škola – rekao je Spasojević.

Gradnja novih objekata srednjih škola je u zajedničkoj nadležnosti lokalnih zajednica i ministarstva prosvjete i kulture RS.

Iz resornog ministarstva su poručili da su upoznati sa situacijom u Ugostiteljsko-trgovinsko-turističkoj školi.

– Ministarstvo je opredijeljeno da stvara bolje uslove rada u svim školama i razmatraće u saradnji sa Gradskom upravom i rukovodstvom škole mogućnost rješavanja prioritetnih potreba u ovoj školi – rekli u ovom ministarstvu.

Višegodišnjom strategijom razvoja grada je predviđeno poboljšanje uslova za odvijanje nastave u srednjim školama, a jedna od mjera je da se do 2022. godine  izgrade najmanje dva nova objekta. U igri su tri škole Medicinska, Ugostiteljsko-trgovinsko-turističke ili Građevinska škola.

Gradonačelnik Igor Radojičić je ranije rekao da nije realno očekivati u naredne dvije godine gradnju potpuno novog objekta za Ugostiteljsku školu.

– Regulacionim planom je predviđena gradnju novog objekta na istoj lokaciji na kojoj se nalazi sadašnji. Osim tog planskog dokumenta za taj projekat ništa drugo nije urađeno u smislu projektovanja i slično jer hoćemo ostale da završimo. Ona je negdje treća na redu iza Građevinske škole  koju će graditi Grad sam ili u saradnji sa Vladom RS te Medicinska škola koju će realizovati Vlada RS – naveo je Radojičić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu