Magazin

Ključne lekcije za roditelje: Ovih 8 stvari nikako NE BI TREBALO DA BRANITE DJECI

Roditelji iz straha zabranjuju djeci razne stvari, ali evo u čemu ne bi trebalo da ih sprječavaju.

Djevojčica se igra sa igračkama
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER

Kada postanete roditelj, u vama se “otključaju” novi strahovi i brige za koje niste ni znali da postoje. Upravo ti strahovi i brige roditelje teraju da ponekad previše štite mališane, da im brane i stvari koje ne bi trebalo.

Za djecu je dobro da imaju različita iskustva (naravno, ona koja im ne ugrožavaju život i bezbjednost) jer im to pomaže da steknu nove veštine, da budu kreativniji, nezavisniji, a stručnjaci su za The Times of India istakli deset stvari koje roditelji ne trebalo da brane svojoj djeci.

1. Ne sprječavajte ih da budu kreativni

Ohrabrujte djecu da slikaju, crtaju ili stvaraju. Dozvolite im da se izraze kroz umjetnost, muziku ili pripovedanje jer kreativnost razvija maštu, rješavanje problema i emocionalnu stabilnost.

2. Ne branite im da postavljaju pitanja

Djeca su radoznala. Nemojte da obeshrabrite da vam postavljaju pitanja poput “zašto?” ili “kako”, iako vam je ponekad teško da odgovorite na 52. takvo pitanje u toku dana. Ipak, odgovaranjem na njihova pitanja pomoći ćete im da razviju kritičko razmišljanje, znanje i samopouzdanje da nauče nove stvari.

3. Ne sprječavajte ih da isprobavaju nove hobije

Bilo da je u pitanju ples, sport, baštovanstvo ili programiranje, dozvolite djeci da istražuju različite hobije. Hobiji razvijaju samopouzdanje, strpljenje i uravnoteženu ličnost u mladosti.

Pročitajte još

4. Ne sprječavajte ih da prave greške

Teško je roditeljima da gledaju kako djeca prave neke greške, ali to je sastavni dio života. Osim toga, iz grešaka oni uče da budu otporniji, uporniji i stiču vještine rješavanja problema, uče kako da se nose sa neuspjehom.

5. Ne sprječavajte ih da izraze svoje mišljenje

Naučite ih da izraze svoje misli na ljubazan način. Podsticanje djece da slobodno izražavaju svoje misli poboljšava njihovu komunikaciju, samopouzdanje i asertivnost.

6. Ne sprječavajte ih da rade kućne poslove

Mnoge mame i tatu kažu “neka, ja ću”, bilo da se dete ne bi mučilo” ili zato što će odrasli nešto da odrade brže. Međutim, uključivanjem u kućne poslove djeca uče da budu odgovorna, da sarađuju, postaju samostalnija. Mali zadaci poput pospremanja ili postavljanja stola pomažu im da rano nauče važne životne veštine.

7. Ne sprječavajte ih da sklapaju nova prijateljstva

Druženje pomaže djeci da razviju socijalne veštine, empatiju i emocionalnu inteligenciju. Ohrabrite ih da upoznaju različite ljude jer im to pomaže da se prilagode i efikasno komuniciraju.

8. Ne sprječavajte ih da samostalno rješavaju probleme

Umjesto da uvijek rješavate probleme umjesto njih, pustite djecu da sama pronađu rješenja. Vještine rješavanja problema jačaju njihovo samopouzdanje, nezavisnost i otpornost u suočavanju sa različitim životnim situacijama, prenosi B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu