Mještani ovog dijela Banjaluke prošle sedmice primjetili su da na nekoliko šahtova nedostaju poklopci. Neki su tolikog prečnika da dijete u njih može kompletno upasti, ali i točak automobila ili bicikla.
– Ujutro sam krenuo automobilom i primjetio prvo da na jednom nema poklopca. Onda na još jednom, pa još jednom. Neko je išao redom i odvaljivao ih. Nisu oni toliko duboki, ali ako neko upadne može ozbiljno da se povredi. Ne daj bože da naiđe neko dijete – priča naš sagovornik.
U jednom od šahtova čak i voda curi. Mještani pričaju da je lopovima posao bio lak, jer je dio naselja bez ulične rasvjete i mrkli je mrak.
– Nisu trebali da čekaju gluvo doba noći, jer čim padne mrak ništa se čestito ne vidi. Mi koji ovdje živimo smo, nažalost, navikli na to i znamo gdje je koja rupa, kanal, šaht, ali oni koji ne poznaju teren, lako mogu da se povrijede – priča on.
Savjesni mještani su krađu poklopaca prijavili “Vodovodu”, jer je, kako kažu, na nekim poklopcima pisao naziv ovog preduzeća.




Kako su za Srpskainfo rekli u “Vodovodu”, kađa poklopaca češće se dešava na periferiji grada i u nekim slabije osvjetljenim dijelovima.
– Nezaštićeni otvori su posebna opasnost za djecu, ali i za sve učesnike u saobraćaju. Spriječiti neželjene posljedice moguće je jedino apelovanjem na odgovornost građana da ne diraju šahtove, ne oštećuju, ne otuđuju, a ako primjete otvorene šahtove da o tome obavijeste “Vodovod” – poručuju iz ovog preduzeća.
Tvrde da procedura zamjene i sanacije poklopca traje što kraće, a podrazumijeva zamjenu željeznih poklopaca, izradu poklopaca od čeličnog lima, postavljanje drvenih poklopaca, kao i sanaciju šahtova kada je u pitanju oštećena betonska ploča šahta.
Međutim, naši sagovornici su se uvjerili da, i kad prijavite, ekipa na izlazi baš tako brzo na teren da provjeri o čemu se radi. Krađu poklopaca sa šahtova prijavili su prošlog četvrtka, a do juče prijepodne nisu primjetili da je neko došao bar da vidi o čemu se radi i da li su ukradeni poklopci sa šahtova ovog preduzeća. Istovremeno, iz “Vodovoda” kažu da saniraju oštećenja šahtova koji se nalaze na vodovodnoj ili kanalizacionoj mreži tamo gdje dobije informacije da nedostaje ili je oštećen poklopac.
– Nakon što se zaprimi prijava, ekipa izlazi na teren kako bi se konstatovala vrsta oštećenja, te kako bi se obezbijedila lokacija šahta. Odgovarajući zamjenski poklopac se postavlja istog dana, a ukoliko nemamo isti, u narednom danu se rješava problem. U zavisnosti od vrste i lokacije šahta zavisi i rok otklanjanja kvara. Međutim, ako nismo u mogućnosti odmah riješiti kvar zbog mnogobrojnih prijava i kvarova na mreži, lokacija se osigurava do momenta sanacije – poručuju iz “Vodovoda”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu