Kako je navedeno u Izvještaju o radu Pravobranilaštva za prošlu godinu, protiv BiH okončano je 35 parničnih predmela po tužbama za naknadu štete po osnovu neosnovanog hapšenja (lišavanje slobode) pojedinaca.
– Pravni osnov ovih zahtjeva je neosporan i gotovo da ne postoji mogućnost da budu riješeni u korist Bosne i Hercegovine. Zakon o krivičnom postupku BiH predviđa mogućnost mirnog rješavanja ovih sporova pred Ministarstvom pravde BiH, ali se taj način nikad ne koristi. Istovremeno, Zakonom o krivičnom postupku BiH propisano je pravo na naknadu štete osobi koja je pred Sudom BiH bila u pritvoru, a nije došlo do pokretanja krivičnog postupka, ili je postupak obustavljen, ili je pravosnažnom presudom oslobođena od optužbe ili je optužba odbijena – upozorava Pravobranilaštvo.

Drugu grupu izgubljenih parničnih predmeta po brojnosti čine predmeti koji su protiv BiH dobili zaposleni u pravosudnim institucijama na nivou BiH – 31.
Oni su tužili i dobili BiH pozivajući se na diskriminaciju u odnosu na druge zaposlene, u pogledu prava na topli obrok, za prevoz na posao, naknade za odvojen život i prava na smještaj. Ta diskriminacija je utvrđena odlukom Ustavnog suda BiH iz 2014.
Tek u decembru 2020. stupile su na snagu izmjene Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama BiH kojima su zaposleni u pravosuđu dobili sva prava kao i ostali zaposleni u institucijama BiH. To znači da 2021. ovih tužbi više ne bi smjelo da bude.

Takođe, tokom 2020. godine protiv BiH okončano je 27 predmeta u kojima se kao tužilac javljaju pripadnici Oružanih snaga BiH. Svi postupci okončani su su u njihovu korist.
– Pravni osnov za ovakve odluke Sud BiH je našao u odredbama Zakona o službi u OS BiH kojim je uređeno pravo na razliku plate u slučaju obavljanja poslova čina nižeg od ličnog čina pripadnika OS BiH – piše u izvještaju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu