Društvo

KO TREBA DA SE TESTIRA NA KORONA VIRUS Epidemiolog odgovara na pitanja

Koliko je zarazan korona virus i ko treba da se testira? Odgovore daje epidemiolog iz Instituta za zaštitu zdravlja Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

KO TREBA DA SE TESTIRA NA KORONA VIRUS Epidemiolog odgovara na pitanja
FOTO: DARREN/EPA

Epidemiolog Darija Kisić Tepavčević rekla je za RTS da korona virus nije toliko zarazan kao drugi poznati virusi, te da je manje zarazan nego što je to virus malih boginja i nešto manje nego virus gripa.

Procjenjuje se da jedna osoba koja je inficirana ovim virusom ima potencijal da prenese ovu infekciju na dvije do tri osjetljive osobe.

Pročitajte još

– To isključivo zavisi od kontakata koje je ta osoba imala – ne mora da prenese ni na jednu osobu, što smo vidjeli da se desilo u Srbiji. Znači, za svaku pohvalu je reakcija čovjeka kod koga je potvrđeno da ima infekciju. Vidimo da mjere socijalne izolacije, uz izbjegavanje kontakata, a imajući u vidu da ovaj virus nije toliko kontagiozan, itekako funkcionišu – kaže epidemiolog.

Govoreći o tome ko od građana treba da se javi na dežurni telefon koji je otvoren od početka situacije, Kisić – Tepavčević kaže da su od početka jasno definisane procedure i definisana su žarišta gdje je visoka transmisija i najveći rizik za ovu infekciju.

Foto: Oliver Bunić/RAS Srbija
Foto: Oliver Bunić/RAS Srbija

Svi građani koji dolaze sa tih područja, ukoliko u periodu nakon povratka u zemlju osjete neke od simptoma respiratone infekcije – tačno je navedeno kome i kako da se jave, kaže ona.

– Na taj način želimo da izbjegnemo da osoba koja je potencijalni nosilac infekcije da se kreće samostalno i slobodno u javnosti, u ambulantama, ako je prenosilac virusa, prenosila dalje – rekla je doktorka.

Kaže da period najveće zaraznosti nije u potpunosti poznat, ali ako poredimo sa drugim sličnim virusima, to je kraj inkubacionog perioda i početak pojave prvih simptoma.

Testovi nisu idealni, ali imaju visoku specifičnost

Kada su u pitanju testovi i njihova senzitivnost, doktorka kaže da to nisu idealni testovi, ali imaju visoku specifičnost – što znači da one osobe koje nemaju infekciju velika vjerovatnoća je da će ih baš tako označiti, kao negativne.

Pročitajte još

U svakom slučaju, ističe da će osobe koje su imale blizak kontakt biti opservirane u narednom periodu, u periodu maksimalne inkubacije.

Ističe da su najugroženiji od mogućnosti nastanka infekcije oni koji su bili u žarištima a od komplikacija su najugroženiji stariji pacijenti i koji imaju hronična oboljenja.

Kisić Tepavčević kaže da kada su u pitanju migranti, oni generalno nisu definisani kao populacija visokog rizika.

– Zna se da do nekih granica dolaze ljudi koji su po pravilu zdravi i mladi, ali radiće se sve potrebne procedure kao i za sve druge putnike u međunarodnom saobraćaju – zaključila je Darija Kisić Tepavčević, prenosi Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu