Magazin

Koliko ste ovo samo puta čuli: Stručnjaci otkrili kako na djevojčicu utiče kada je roditelji zovu "sine", svoj sud dali i poznati

Umjesto kćerko, pojedini roditelji nasljednice zovu "sine moj".

djevojčica ganja goluba
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER

Na prvi pogled samo bezazleni nadimak, tepanje… Ali kad se roditelji kćerkama obraćaju u muškom rodu, i ne slute koliko utiču na njihov razvoj. Zbog čega kažu kćerki „sine moj”?

Najčešći razlog je želja roditelja za bliskošću i želja da pokažu emociju.

– To uglavnom rade nesvjesno, jer je kod nas takvo obraćanje ženskoj djeci dio kulturnog nasleđa – napominje terapeut.

Nije rijetkost i da se sine čuje u porodicama u kojima nema sinova, pa roditelji na taj način ispunjavaju želju za muškim potomstvom.

Obraćanje djeci treba da budu usklađeno sa njihovim polom, ali je, kako dodaje psiholog Branka Tišma, bitno i socijalno okruženje u kojem odrastaju.

– Važne su porodične vrijednosti i porodični rituali koji se njeguju. U porodicama u kojima se forsira muški princip djevojčice usvajaju muške modele ponašanja – ističe psiholog.

Socijalno okruženje može da bude i značajniji faktor u usmjeravanju razvoja djece.

Kad djevojčica – “mamin i tatin sin” – poraste, nadimak koji ju je pratio ispolji se preko njenih osobina.

– Takve djevojčice su borbenije, nametljivije, imaju razvijene one osobine koje se cijene u muškom društvu – kaže Branka Tišma.

Postaju, prema riječima Ljiljane Filipović, žene koje su samostalne, poslovne, uspješne, ali i žene koje sebi postavljaju velike ciljeve.

– One misle da sve mogu same. Postaju jake žene, a njihova samostalnost može da zakomplikuje njihov ljubavni život – kaže psihoterapeut.

Ovih dana veoma je aktuelna pjesma “Sine moj” koju izvode Damir i Raško Handanović, autor teksta je čuvena Marina Tucaković, dok je muziku komponovao Damir.

Numeru je 2016. otpjevala Nataša Bekvalac koja kćerku Hanu zove upravo tako “sine moj”. Stih glasi: “Ja od hiljadu nula, hiljadu nula, SINE MOJ, uvijek sastavljam i nastavljam ovaj život svoj“.

Pjevačica Goca Tržan, koja je 2007. rodila kćerku Lenu, o problematičnom obraćanju kaže sljedeće:

– Meni sine ima isto značenje kao i dijete moje, pa ne vidim nikakav problem u tome – rekla je ona. Tako Goca ponekad Lenu nazove sinom.

Pročitajte još

Voditeljka Snežana Dakić je mama Laure i kćerki se obraća posebnim riječima.

– Zovem je ljubavi, ljubavi moja najveća, srećo, sunce, po imenu ili Lali, što je njen nadimak – otkriva Snežana.

Kako dodaje, nadimak “sine moje” je kod nas sinonim za “dijete moje” i deo je patrijarhalne tradicije po kojoj je sin bio dijete, a kćerka neželjena pojava. To što se pojedini roditelji danas na ovaj način obraćaju svojim nasljednicama, prema oceni poznate voditeljke „dio je njihovog porodičnog šablona“.

Pevačica i kompozitor Kristina Kovač ćerku Taru ne zove sine moj. – Tako ne bih zvala ni sina da ga imam. Taru zovem pile, stalno joj menjam nadimke, pa sam njeno kratko ime produžila, zovem je i Tarosava – rekla je Kristina i istakla da ovakvo obraćanje nije dio njenog govora, prenosi Blicžena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu