Društvo

Koliko teže đačke torbe: Direktor Zavoda vagao knjige i sveske

Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo Bojan Đenić održao je danas zanimljivu prezentaciju u Banjaluci, kako bi dočarao koliko u stvari teži školski pribor u đačkoj torbi.

Koliko teže đačke torbe: Direktor Zavoda vagao knjige i sveske
FOTO: NEMANJA MILENKOVIĆ/RAS SRBIJA

Đenić je boravio u OŠ „Vuk Stefanović Karadžić“, a kao obaveznu opremu ponio je vagu, kojom je demonstrirao težinu udžbenika, svesaka i pernice koju učenici svakodnevno nose u torbi.

Kako je poručio, Zavod je prešao na štampanje knjiga drugim papirom, što će doprinjeti da udžbenici budu lakši 20-30 odsto.

Dok stari udžbenik teži 230 grama, ista knjiga u novom izdanju teška je 176 grama.

udžbenici za školu
FOTO: GRAD BANJALUKA

Đenić je apelovao i na roditelje da, koliko mogu, doprinesu tome da se olaška đačka torba, te izvagao i ostali pribor. Na primjer, mala sveska sa tvrdim koricama teži 250 grama, a sa mekim 140 grama.

– Sveska A4 formata sa tvrdim koricama teška je 470 grama, a sa mekim 270 grama. Znači, ona je lakša oko 40 odsto. Pernica koja sadrži osnovno što je potrebno đaku teži 150 grama – rekao je Đenić.

Ako zbrojimo ove parametre dobićemo okvirnu težinu đačke torbe, sa novim lakšim udžbenicima. Za primjer, učenici trećeg razreda na leđima svakog dana nose šest udžbenika i tri sveske, što teži u njaboljem slučaju 1,5 kilogram plus još pernica i oprema za fizičko ili likovno.

Đaci u sedmom razredu, na primjer, u torbi nose sedam knjiga i pet svesaka, koji zajedno teže najmanje dva kilograma. Ne treba zaboraviti da i sama torba ima određenu težinu.

Iz Zavoda poručuju da su u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i kulture, Ministarstvom za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo i Republičkim pedagoškim zavodom pripremili i digitalne sadržaje koji prate postojeće štampane udžbenike.

Ove godine akcenat je stavljen na prva tri razreda osnovne škole. Učenici će ove sadržaje moći koristiti na pametnim telefonima, tabletima i računarima.

Zavod je obezbijedio i audio materijal za engleski i njemački jezik, kao i za predmet muzička kultura. Svi učenici i nastavnici audio materijal mogu poslušati na zvaničnom sajtu Zavoda i Jutjub kanalu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu