Politika

Kome odgovara dizanje tenzija: Velike sile uvijek mogu da zapale POŽAR NA BALKANU

Posljednja dešavanja na Balkanu, od političke krize u BiH, zveckanja oružjem Bakira Izetbegovića, pa do nove drame na sjeveru Kosova, čiju je eskalaciju u posljednji čas spriječila intervencija američkog ambasadora u Prištini, ponovo su otvorila pitanje stabilnosti regije i da li je nekom u interesu izazivanje sukoba.

Kome odgovara dizanje tenzija: Velike sile uvijek mogu da zapale POŽAR NA BALKANU
FOTO: MINISTARSTVO ODBRANE BIH

Inače, u svjetlu aktuelnog konflikta Rusije za Zapadom, brojni analitičari već dugo upozoravaju da bi Balkan, kao tradicionalno „trusno“ područje, vrlo lako mogao da postane novo krizno žarište ako neka od velikih sila riješi da olakša svoju poziciju u sukobu u Ukrajini, čiji se kraj ne nazire.

Revanšizam

Prema procjeni vojno-političkog analitičara Aleksandra Radića, nema nagovještaja da će tenzije na Balkanu biti stišane u narednom periodu, a kao „najkritičniju tačku“ u regiji on registruje BiH.

– Tenzije na Balkanu će se održati, a NATO će nastojati da ovdje ojača svoje direktno vojno prisustvo. Takođe, politički pritisak prema Republici Srpskoj će u narednom periodu biti veoma snažan, a očigledna je i želja za revanšizmom bošnjačkog elementa, koji će trenutnu globalnu situaciju pokušati da maksimalno iskoristi za što veću centralizaciju i unitarizaciju BiH. Zbog toga je BiH glavni potencijalni izvor krize i najkritičnija tačka na Balkanu – smatra Radić.

FOTO: N1
FOTO: N1
Aleksandar Radić

On za Srpskainfo tvrdi da, uprkos brojnim mišljenjima, posebno u srpskoj javnosti, Zapad nema interes da dalje destabilizuje Balkan, za razliku od Rusije.

– Zbog rata u Ukrajini, Zapadu je interesu da obezbijedi pozadinu koja je mirna i stabilna. Zbog toga vodeće zapadne sile često prihvataju mnogo toga u balkanskim politikama što im nije po volji, ali kao nužnu cijenu koja se plaća da bi se obezbijedio miran Balkan. Potpuna koncentracija njihovih političkih, diplomatskih, obavještajnih, pa na kraju i vojno-tehničkih resursa, trenutno je u Ukrajini. Rusiji bi, s druge strane, vjerovatno odgovarala destabilizacija Balkana, jer bi to bilo stvaranje problema na terenu gdje se protivnik osjeća relativno sigurnim. Balkan je, nažalost, velikim silama interesantan za, vojnim rječnikom rečeno, taktičko uznemiravanje druge strane – zaključuje Radić.

Novi “front”

S druge strane, profesor geopolitike, Srđan Perišić, ima potpuno suprotno mišljenje kad je u pitanju to kome odgovara novo podizanje tenzija u regiji. Prema njegovim riječima, na brojnim primjerima se može jasno vidjeti da iza posljednjih incidenata i kriznih situacija u BiH i južnoj srpskoj pokrajini stoje SAD, kao vodeća sila Zapada.

Pročitajte još

– Tu se radi o američkoj strategiji na Balkanu. Ove posljednje tenzije su njihov proizvod, što se moglo vidjeti i po tome što je američki ambasador u Prištini savjetovao Vladu tzv. Kosova da prolongira primjenu mjera koje su najavili. Američki ambasador je, dakle, smirio situaciju tako što je naredio Albancima da odustanu od primjene tih mjera. Zar je potrebno dalje objašnjavati ko je kreator krize – kaže Perišić za Srpskainfo.

Na pitanje zašto bi Amerikancima odgovarala nestabilnost na Balkanu, Perišić odgovara da je razlog tome to što Vašington, kako tvrdi, gubi globalni sukob s Rusijom.

– Americi i Zapadu zbog toga odgovara odvlačenje pažnje sa Ukrajine, gdje se situacija uopšte ne odvija po njihovom planu. Njima je zato potrebno otvaranje nekog novog fronta, pa makar po cijenu destabilizacije. Za to su im pogodni Kosovo i BiH. Ne povezivati Kristijana Šmita sa NATO i Vašingtonom, već samo s Njemačkom, znači potpuno nerazumijevanje stvari. Šmit i njegovo djelovanje ne mogu se posmatrati izvan američke i NATO politike na Balkanu – tvrdi Perišić.

NATO i BiH

Dodajući da posljednje Šmitove odluke o izmjeni Izbornog zakona BiH ukazuju na to da se njemački diplomata „pokušava ponašati kao Pedi Ešdaun“, Perišić ističe da bi mnogima, i to ne samo iz domaćih opozicionih redova, odgovaralo da Miloradu Dodiku bude zabranjeno učešće na predstojećim izborima.

FOTO SCREENSHOT N1
FOTO SCREENSHOT N1
Srđan Perišić

– Nametanjem izmjena Izbornog zakona Šmit pokušava da liči na Ešdauna, ali s tom razlikom da on ne želi, kao Ešdaun, da političare smjenjuje svojim rukama, već je dao da to umjesto njega radi Centralna izborna komisija BiH. Namjera za destabilizacijom BiH bila bi potpuno jasna ako bi CIK isključio Dodika iz izbornog procesa. Oni lako mogu naći Dodiku da je uradio ovo ili ono što, navodno, ruši Dejtonski sporazum. To bi izazvalo veliku nestabilnost, jer bi vjerovatno mnogi u Srpskoj branili Dodika, bez obzira na to što u samom SNSD ima pritajenih „natoljubaca“, koji bi jedva dočekali da Dodik bude smijenjen ili diskvalifikovan sa izbora, a gdje bi se onda oni pojavili kao neko ko je radi mira u BiH spreman da uđe u NATO – navodi Perišić.

Direktor Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbjednost iz Beograda, Darko Trifunović, za Srpskainfo ocjenjuje da je BiH „izuzetno pogodna za izazivanje kriza“.

Za to su, kako ističe, najodgovorniji nacionalni i politički lideri sva tri naroda u BiH, koji, kako kaže, običnim ljudima ne nude opciju kako da bolje žive, imaju veće plate i životni standard, već ih svojom retorikom huškaju na nove svađe i sukobe.

– Ono što je ovdje konstanta jeste prisustvo velikih imperijalnih sila, a kad se velike sile igraju na vašem terenu račun će plaćati građani BiH. Oni koji glasaju za vođe koje ih guraju u sukobe morali bi da stave prst na čelo i da se dobro zamisle. One koji i dalje vjeruju da će Rusija pomoći Srbima u Republici Srpskoj moram da podsjetim da BiH nije u NATO, već je NATO u BiH. Ako se do sada nismo opametili, onda ne znam kad ćemo – kaže Trifunović.

Isteklo im vrijeme

Komentarišući posljednje poteze Kristijana Šmita, odnosno nametanje izmjena Izbornog zakona koje je izazvalo brojne negativne reakcije predstavnika vlasti u Srpskoj, ali i Hrvata u FBiH, Darko Trifunović smatra da je to „priča u prazno“.

– Ko će da se suprotstavi Šmitovim odlukama? Vidite kako prolazi Bakir Izetbegović, jer je i on osjetio da mu je vrijeme da ode. I njemu je predočeno da mu je politička karijera na izmaku. Isto važi i za Dodika i Čovića. To su ljudi koji više nemaju šta da ponude, niti imaju prijatelje ili partnere izvan BiH – smatra Trifunović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu