Kultura

Koncert flautistkinje Marije Pilipović i pijaniste Dejana Jankovića: Za publiku spremili kompleksna djela

Prvi zajednički koncert flautistkinje Marije Pilipović i pijaniste Dejana Jankovića, biće održan večeras u 20 časova u Koncertnoj dvorani Banskog dvora, u Banjaluci.

Koncert flautistkinje Marije Pilipović i pijaniste Dejana Jankovića: Za publiku spremili kompleksna djela
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Na repertoaru za ovu priliku naći će se djela nastala krajem 19. i u prvoj polovini 20. vijeka. To je, prema riječima umjetnika, period kada je došlo do eskpanzije repertoara za flautu.

U centru našeg reoertoara su dva kamerna djela, dvije kontrastne sonate: Sonata Karla Rajnkea pod programskim nazivom „Undina“, inspirisana romantičarskom legendom o morskoj princezi koja želi da postane čovijek i sonata Sergeja Prokofjeva koja je u potpunosti različita po karakteru i uopšte estetskom izrazaju od prethodne. U mnogo većoj mjeri potencira ritam, pokazuje ogromnu snagu i odlučnost kojom Pokofjev želi da se suprotstavi režimu koji je tad vladao u Sovjetskom Savezu. Obe sonate su veoma karakterno ubjedljive, jako virtuozne i oslikavaju čitav spektar različitih raspoloženja i atmosfera, od onih najliričnijih, romantičarskih do izrazito grubih, sarkastičnih – priča Dejan Janković.

Na programu su, dodaje on, još dva komada za flautu i klavir: „Fantazija“ Žorža Hjua, tipičnog predstavnika francuske škole s kraja 19. veka i „Rumunske igre“ Bele Bartoka.

– To je folklorno orijentisan komad u kojem će Marija pokazati svoje umijeće sviranja na pikolo flauti, orkestarskom instrumnetu koji proizvodi najviši ton. Djela koja ćemo izvesti uzuzetno su tehnički zahtjevna, i podrazumijevaju maksimalno vladanje svojim instrumentom. Umjetnički su jako kompleksna i raznovrsna, ali moram reći i vrlo atraktivna i dopadljiva za publiku. Od početka nam je bilo jasno da će biti jako zahtjevno pripremiti program takve težine, ali smo smatrali da prosto treba da radimo ono što će i nas same unaprijediti kao izvođače, iz čega ćemo mi napredovati, nešto novo naučiti i na samom kraju publici ponuditi jedan ozbiljan i reprezetativan program u svakom smislu te riječi – ističe Janković.

Nakon koncerta u Banjaluci, Pilipovićeva i Janković odmaraće tokom ljeta, a od jeseni sviraće u Beogradu, Sarajevu, Zagrebu i drugim gradovima.

– Marija i ja se dugo poznajemo i već dugo uzajamno pratimo međusobni rad. Oboje smo dosta solistički opredjeljeni, mada smo dosta svirali i u kamernim sastavima. Ideja za saradnju proizišla je iz međusobnog druženja i gotovo svakodnevnog kontakta na radnom mjestu, s obzirom na to da smo oboje zaposleni na Akademiiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, ali i sličnih muzičkih afiniteta. Marija je već godinama dosta okrenuta savremenom stvaralaštvu, proširenim tehnikama i estetici nekog novijeg muzičkog doba. Sličnu tematiku sam i ja obrađivao pripremajući svoj doktorski umjetnički projekat, zato smo našu saradnju otpočeli pripremajući baš jedno kapitalno djelo za flautu i klavir iz epohe modernizma, i to iz neke radoznalosti da bi vidjeli da li će se složiti naša mišljenja i stavovi tokom saradnje na djelu koje oboje stilski dosta dobro poznajemo i volimo. U pitanju je upravo Sonata za flautu i klavir op 94, Sergeja Prokofjeva, nastala sredinom prošlog vijeka – rekao je Janković.

Ulaz za ovaj koncert je besplatan.

Ne treba odustajati od onog što volite

Muzičari poput Marije Pilipović i Dejana Jankovića, ulažu mnogo truda i rada kako bi imali vrhunske rezultate. Ipak, takvi umjetnici u našoj zemlji još uvijek nisu dovoljno cjenjeni.

– Generalno, situacija u kulturi, kod nas je takva. Ipak, moram reći da je Univerzitet prepoznao naše kvalitete i na osnovu naših umjetničkih rezultata oboje smo se zaposlili kao nastavnici na Akademiji umjetnosti. Smatram da nikada ne treba odustajati od onog što volite, što vas ispunjava i čini srećnim. Uspjeh će sigurno doći – poručuje Janković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu