Ovu informaciju prenio je američki portal Axios, pozivajući se na obavještenje koje je kancelarijama uputio glavni administrativni službenik Predstavničkog doma Kongresa (CAO).
U obavještenju se navodi da DeepSeek trenutno prolazi kontrolu CAO.
Pojava jeftinog kineskog modela vještačke inteligencije (AI) ugrozila je tržišnu dominaciju lidera vještačke inteligencije sa sjedištem u SAD kao što su OpenAI i Alphabet.
Kineska kompanija za razvoj vještačke inteligencije DeepSeek je objavila otvorenu verziju svog modela R1 koji je izazavao veliku pažnju Silicijumske doline pošto je napredni model po nekim parametrima bolji od američkih proizvoda i istovremeno napravljen po znatno nižoj cijeni.
Lijang je DeepSeek osnovao 2023. godine, a njihov novi AI model DeepSeek R1 zaludio je javnost otkako se pojavio 20. januara. Gotovo da može da parira rivalima kao što su ChatGPT, Llama ili Gemini, a jedna od glavnih informacija je da košta šest miliona dolara, dok američki giganti ulažu milijarde.
Analitičari kažu da bi ipak trebalo još istražiti tvrdnje o cijeni samog razvoja modela, i ističu vjerovatno najveći nedostatak: DeepSeek radi po pravilima kineske vlade i prati zvanični narativ, što znači da vam vjerovatno neće odgovoriti ako ga pitate o Tjenanmenu ili sličnoj osjetljivoj temi.
Ipak, za mnoge Kineze, uspjeh ove tehnologije i Lijangova vizija označavaju korak naprijed za zemlju u sve konkurentnijoj međunarodnoj arena, piše B92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu