Zdravlje

Kopriva kao PRIRODNI AFRODIZIJAK: Kako utiče na testosteron i zdravlje muškaraca

Naučnici su potvrdili da je kopriva moćan afrodizijak.

kopriva
FOTO: FORAGED BY FERN/YOUTUBE/SCREENSHOT

Možda znate da je testosteron glavni muški polni hormon. Možda ste svjesni mogućnosti da imate nizak nivo testosterona, ili “nizak T”.

Muškarci sa niskim nivoom testosterona mogu imati simptome kao što su nizak libido (smanjen seksualni nagon), erektilna disfunkcija (ED), depresija i umor.

Brza pretraga interneta mogla bi otkriti mnoštvo prirodnih i biljnih lijekova za povećanje nivoa testosterona, a jedan od njih je čaj od koprive.

Šta je kopriva?

Kopriva je korov koji raste širom Sjeverne Amerike, Evrope, sjeverne Afrike i nekih dijelova Azije.

Naučnici koprivu nazivaju njenim otmjenijim naučnim imenom, Urtica dioica, dok je u našem narodu poznata i kao žarulja. Naravno, zato što joj je list prekriven sitnim dlačicama, koje kad se dodirnu, izazivaju neprijatan osjećaj žarenja, u nekim slučajevima i osip koji može da traje i do 12 sati. Te sitne dlačice u sebi sadrže mravlju kiselinu i histamin.

Ipak, biljku koprive razne kulture koriste kao biljni lijek više od 2.000 godina, prije svega u fori čaja i tinkture, a mnogi narodi je i jedu, bilo u čorbi ili kao dodatak kukuruznom brašnu (kačamak, proja).

Prednosti koprive

Poznata kao najbolja biljka za čišćenje i poboljšanje krvi, kopriva posjeduje antibakterijska, antivirusna, protivupalna, diuretička svojstva, smanjuje bol i zaustavlja krvarenje.

Ubrzavanjem izlučivanja tečnosti iz organizma utiče i na regulaciju krvnog pritiska. Stimuliše rad jetre i pankreasa, pomaže kod oralnih infekcija (upala desni i angine), kao i kod oboljenja kao što su ekcem, akne i prekomjerno opadanje kose.

Kopriva doprinosi regulaciji nivoa šećera u krvi, pomaže kod nesanice i nervoze. Studije su pokazale dodatne prednosti koprive kao što su poboljšanje zdravlja urinarnog sistema i prostate i smanjenje bolova u zglobovima za one sa osteoartritisom.

Uz to, nauka je dokazala da je moćan afrodizijak i da povećava nivo testosterona.

Kako kopriva povećava testosteron?

Otkud onda pompa oko koprive zbog testosterona? Da bismo ovo razumjeli, moramo da pogledamo istraživanje benigne hiperplazije prostate (BPH), poznatije kao uvećana prostata.

BPH je nekancerozno stanje gdje prostata raste. Kada se to dogodi, to može dovesti do simptoma kao što su problemi sa mokrenjem, povećanje učestalosti mokrenja ili hitnosti, pa čak i bol tokom mokrenja. U suštini, prilično dosadne stvari.

Pošto se kopriva godinama koristi za ublažavanje urinarnih simptoma, istraživači su prirodno bili zainteresovani da vide da li ova biljka (ili jedinjenja u njoj) može pomoći kod simptoma BPH.

Enzim aromataza i testosteron koprive

Rezultati studija iz 90-ih otkrili su da ekstrakt korijena koprive sadrži inhibitore različitih faktora uključenih u BPH, prenio je portal Hims.com.

Konkretno, pokazalo se da biljka ima hemikalije koje inhibiraju enzime aromataze (uključene u proizvodnju estrogena) i lignane (jedinjenja hrane sa svojstvima sličnim estrogenu) koji se vezuju za protein koji se zove globulin koji vezuje polne hormone (SHBG).

Enzimi aromataze pretvaraju testosteron u estrogen.

U međuvremenu, SHBG se vezuje za polne hormone, uključujući testosteron, sprječavajući ih da budu aktivni. U stvari, procjenjuje se da je 55 odsto testosterona kod zdravih muškaraca vezano za SHBG.

Korijen koprive može da blokira dva faktora koji mogu da utiču na nivoe testosterona. To bi zauzvrat moglo dovesti do porasta nivoa slobodnog testosterona.

Studija iz 2015. je posmatrala efekte ekstrakta korijena koprive koji se daje oralno pacovima sa BPH. Izgleda da je tretman spriječio neke efekte BPH.

Pročitajte još

Pacovi kojima su davali korijen koprive takođe su imali blagi (ali statistički značajan) porast nivoa testosterona u poređenju sa kontrolnom grupom.

Druga studija iz 2014. godine, ovog puta na miševima, otkrila je da izlaganje nikotinu snižava nivo testosterona.

Međutim, činilo se da je ekstrakt koprive preokrenuo ovaj efekat, podižući nivoe testosterona.

Na kraju, autor teksta Keli Braun, medicinski savjetnik, preporučuje konsultacije sa ljekarom, jer dugoročne uzimanje koprive (svejedno da li kao čaj ili saplement) može da ima i neka neželjena dejstva, kakvi su mučnina, nadimanje, a u rijetkim slučajevima i glavobolja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu