Kako prenosi portal Varaždinske vijesti, vlasnica mljekare, Marijana Bohnec, objašnjava da će prestati s otkupom mlijeka zbog opadanja primarne proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj i niskih cijena uvoznih mliječnih proizvoda, naročito sireva.
Mljekara je koristila isključivo domaću sirovinu, ali nije mogla da se takmiči sa velikim uvoznicima koji nude niže cijene.
U saopštenju iz „Bohneca“ napominju da je uvoz mliječnih proizvoda postojao i prije ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, ali je bio podložan kvotama. Nakon pristupanja EU, kako navode, nastao je nekontrolisani uvoz viškova mliječnih proizvoda iz drugih evropskih zemalja.
Mljekara „Antun Bohnec“ osnovana je 1934. godine u Hrastovskom, gdje je počela proizvodnju maslaca i trapista. Proizvodi su se distribuirali u Ludbregu, Koprivnici i Varaždinu, a kupci su ih mogli nabaviti i direktno od domaćih proizvođača. Mlijeko su otkupljivali sa područja Slanja i Hrastovskog.
Između 1990. i 2000. godine, mljekara je povećala proizvodnju sa oko 7.000 na čak 20.000 litara mlijeka dnevno. Tada je zapošljavala dodatne radnike i otkupljivala mlijeko od oko 600 kooperanata sa područja Ludbrega i okolnih opština.
Proizvodni asortiman mljekare obuhvatao je širok spektar proizvoda, uključujući polutvrde sireve poput gaude, edamera i trapista, sveži sir, topljene sireve, slani sir, pavlaku, jogurt, mlijeko i puter.
Posljednje četiri godine, mljekara je ostvarivala godišnji prihod od oko milion evra, ali je istovremeno zabilježila kumulativni gubitak od gotovo 800.000 evra, sa stalnim negativnim rezultatom, kako izvještava hrvatski portal „Index“.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu