Društvo

KORONA OŠTEĆUJE SLUH Istraživanje niških ljekara otkrilo nove POSLJEDICE KOVIDA-19

Virus kovid-19 može da ošteti sluh, pokazali su rezultati prve faze opsežnog ispitivanja sluha koje su sproveli stručnjaci Klinike za uho, grlo i nos Kliničkog centra u Nišu.

KORONA OŠTEĆUJE SLUH Istraživanje niških ljekara otkrilo nove POSLJEDICE KOVIDA-19
FOTO: ETIENNE LAURENT/EPA

Prema dostupnim podacima, ovo bi mogla biti prva prospektivna studija ispitivanja sluha kod kovid-19 pacijenata u svijetu sprovedena u crvenoj zoni.

– Unijeli smo audiometar u kovid bolnicu i ispitali smo oko 100 srednje teških i teških pacijenata. Naišli smo na prisustvo senzorineulnog oštećenja sluha kod skoro 50 odsto ispitanih pacijenata. Najviše na 4.000 i 8.000 Hz. Pretpostavljamo da je vezivanje virusa za hemoglobin smanjilo oksigenaciju eritrocita što posljedično smanjuje transport kiseonika do slušnog živca i slušnih ćelija. Druga mogućnost nastanka oštećenja sluha je formiranje mikrotrombova u krvnim sudovima unutrašnjeg uva – objašnjava direktor ORL Klinike i rukovodilac ispitivanja prof. dr Dušan Milisavljević.

On navodi da se planira i druga faza ispitivanja potencijalnih terapijskih efekata kod gubitka sluha kod kovid-19 pacijenata.

– Ovo je doprinos naše klinike i srpskog zdravstva sveukupnim naporima svjetske medicine za bolje upoznavanja i tretiranja oboljelih od bolesti kovida-19 – navodi prof dr Milisavljević.

FOTO: B. J./RAS SRBIJA
FOTO: B. J./RAS SRBIJA

Kako je Blic pisao, glavni napad korona virusa je u gornjim putevima gdje je ORL regija, zbog čega su na ORL klinici odlučili da sprovedu ovo opsežno ispitivanje.

– Virus napada moždano tkivo, oboljeli imaju blagu nestabilnost, zujanje u ušima, ima puno simptoma koji su iz ORL regije. Želimo da sve to sažmemo i vidimo šta je sve to virus oštetio na glavi i vratu. ORL pregledom provjeravamo sluzokožu nosa i grla, otoskopskim pregledom provjeravamo i ušni kanal, bubnu opnu i dodatno audiometrom provjeravamo sluh pacijentima. Ono što još uzimamo kao parameter jesu lijekovi koje pacijenti uzimaju da vidimo da li možda nešto od lijekova pored virusa može da ošteti sluh. Imamo za cilj da nakon preležanog virusa, kada pacijent izlazi iz bolnice, uzemo njihove kontakt brojeve telefona kako bi još dva puta, na mjesec dana došli na Kliniku da provjerimo sluh, ali i poslije koliko se vratilo čulo ukusa – rekao je prof. dr Milisavljević na početku ispitivanja.

Pacijenti kojima se ispituje sluh su klasifikovani u nekoliko starosnih grupa, a kompletan zaključak ispitivanja biće poznat nakon drugog kontrolnog pregleda pacijenata koji su preležali kovid-19, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu