Svijet

OTVORENO PRVO POST-KOVID ODJELJENJE Liječenje pacijenata kod kojih ne prolaze tegobe izazvane koronom

U Kliničko-bolničkom centru (KBC) Rijeka otvoreno je prvo post-kovid odjeljenje namijenjeno bolesnicima kod kojih ne prolaze tegobe izazvane korona virusom, saopštio je KBC, i upozorio da ta opasna bolest može da ostaviti teške tragove na plućima, srcu i krvnim sudovima.

OTVORENO PRVO POST-KOVID ODJELJENJE Liječenje pacijenata kod kojih ne prolaze tegobe izazvane koronom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kako je navedeno, suvi, podražajni, uporni kašalj, zamor, mogu da kriju ozbiljne komplikacije i predstavljaju potencijalnu životnu opasnost, prenijela je Hina.

Za takve pacijente u bolnici je organizovan rad pulmološke post-kovid ambulante, a ljekari koji u njoj rade, ako utvrde i druge komplikacije, traže mišljenja kolega drugih specijalnosti.

Post-kovid sindrom stanje je s kojim se ljekari sve češće susreću kod pacijenata koji su preboljeli Kovid-19 i kod kojih je ta bolest ostavila posljedice, a time otvorila put prema ozbiljnim komplikacijama koje zahtjevaju dalje praćenje i liječenje.

U tekstu Hine se dodaje da je u predstojećem razdoblju moguć intenzivan porast takvih bolesnika koji će se u bolnice javljati s naknadnim komplikacijama, pri čemu je značajan dio njih imao lakši oblik bolesti, koji do sada nije zahtjevao bolničko liječenje, saopštio je KBC.

Pročitajte još

Riječka bolnica navodi da dio osoba koje su preboljele kovid-19 “ima vrlo ozbiljne posljedice i komplikacije bolesti te je takvih pacijenata sve više.”

Prema sadašnjim procjenama, oko 16 posto bolesnika s korona virusom razvija upale pluća, a kod pacijenata koji se liječe na intenzivnoj njezi, trećinu bolesnika očekuju posljedice i kad prebole bolest.

Najrizičniji bolesnici za razvoj post-kovid komplikacija su oni liječeni u intenzivnim jedinicama uz pomoć respiratora, pacijenti koji su liječeni visokim protokom kiseonika, zatim pacijenti koji se otpuštaju s koncentratorima kiseonika i pacijenti koji se otpuštaju s ozbiljnijim tegobama, ističe KBC.

Plućne embolije se javljaju kod bolesnika u akutnoj fazi korona virusa kao dio cjelokupnog patofiziološkog dešavanja, ali dio bolesnika u fazi oporavka ima povećanu sklonost da im se stvori tromb i opasnost od razvoja plućne embolije.

Očekuje se da će dio bolesnika s promjenama na plućima razviti i trajne posljedice kao što je razvoj plućne fibroze.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu