Društvo

KORONA VIRUS STEŽE OBRUČ OKO SRPSKE Slijede strože mjere u najrizičnijim opštinama

Broj novozaraženih korona virusom u Srpskoj i regionu proteklih je dana u značajnom porastu, zbog čega mnogi već pribjegavaju pooštravanju preventivnih mjera, kako bi se koliko-toliko obuzdalo širenje zaraze.

KORONA VIRUS STEŽE OBRUČ OKO SRPSKE Slijede strože mjere u najrizičnijim opštinama
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Republički štab za vanredne situacije danas je odlučio da su od sutra maske obavezne i na otvorenom, na javnim mjestima se može okupiti najviše 10 ljudi, dok se zabranjuje muzika uživo u kafanama.

Međutim, lokalne zajednice u RS, posebno one u kojima je došlo do drastičnijeg skoka broja pozitivnih, u obavezi su da do kraja ove sedmice analiziraju razloge pogoršanja epidemiološke situacije, na osnovu čega će ili pooštriti postojeće ili, eventualno, uvesti neke nove mjere prevencije prenosa SARS-CoV-2.

Najviše novozaraženih bilježe Banjaluka, opštine u njenoj okolini, te Pale, gdje je lokalni Štab juče donio mjeru o zabrani muzike uživio. Načelnik Pala Boško Jugović potvrdio je za Srpskainfo da u posljednjih nekoliko dana ova opština takođe bilježi pogoršanje epidemiološke situacije.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
Boško Jugović

Vlada RS zahtijeva od svake lokalne zajednice u Srpskoj da donose nove ili revidiraju postojeće mjere, u skladu s trenutnom epidemiološkom situacijom. Mogu da smanje broj osoba koje mogu da se okupe na javnom mestu (trenutno je dozvoljeno najviše deset), skraćivanje radnog vremena i slično.

Apeli bez odjeka

Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS, kaže da se preventivne mjere konstantno krše, bez obzira na upozorenja i apele struke. 

Pročitajte još

– Ići će se u pravcu ograničavanja broja ljudi na javnim mjestima, eventuelnog skraćivanja radnog vremena objekata u pojedinim djelatnostima, uvođenja restrikcija u javnom prevozu u smislu ograničavanja broja putnika. Razmatra se i ograničavanje ili zabrana održavanja svadbi, krštenja, sahrana i svih događaja koji se organizuju u privatnoj režiji – poručio je Zeljković za Srpskainfo.

Da se mjere krše na svakom koraku potvrđuje i slučaj iz Šipova, gde je policija u jednom noćnom klubu tokom vikenda zatekla 184 osobe, iako je rad objekata ovog tipa zabranjen. Zbog nepoštivanja mjera prevencije, inspektori su u ovom periodu na sedam dana zabranili rad 11 ugostiteljskih objekata u Srpskoj.

“Cijela privreda se ljulja”

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić za Srpskainfo kaže da su poslodavci kategorično protiv uvođenja još jednog karantina i ograničenja kretanja ljudi.

– I ovako se cijela privreda ljulja. To bi nas dotuklo. Mislim da država ima mehanizme da s novim Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti spriječi širenje korone. Ne može većina koja poštuje mjere da ispašta zbog neodgovorne manjine – poručuje Trivić.

Istovremeno, Slovenija je proglasila stanje epidemije kovida-19 za cijelu državu u narednih 30 dana i uvela policijski čas, odnosno zabranu kretanja na otvorenom od 21 do šest časova ujutru.

U susjednoj Hrvatskoj, u kojoj se epidemiološka situacija značajno pogoršala, ne planiraju uvođenje karantina.

– Novi karantnin u ovim trenucima nije opcija. Svjesni smo šta znači zatvaranje privrede – poručio je u nedelju tamošnji premijer Andrej Plenković.

Pogoršanje od 7. oktobra

Do drastičnog pogoršanja epidemiološke situacije u Srpskoj došlo je unazad 12 dana.

Sve do 7. oktobra dnevno smo imali dvocifren broj zaraženih, da bismo ovog datuma zabilježili 142, a juče 255 novopotvrđenih slučajeva korone. U ovom periodu, odnosno, od 6. oktobra, pa do juče, broj pozitivnih skočio je za 2.106, a kovid je odnio 21 život.

U bolnicama je 81 pacijent više, dok je broj obolelih kod kojih je razvijena teška klinička slika skočio sa osam na 30.

Autori: Maja Radoja, Tijana Grujić

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu