Magazin

KRALJEVSKI ŠARM U BAŠTI Drvenasti božuri su senzacionalna biljka, a uz ove savjete uvijek će biti raskošni

U paleti raskošnih baštenskih klasika, božuri zauzimaju vodeće mjesto, a dijele se na drvenaste i zeljaste, što određuje i način nege ovih senzacionalnih biljaka.

cvijet božura
FOTO: PROIZVODNJA VOĆA I POVRĆA/YOUTUBE/SCREENSHOT

A sve što im treba je zaštićeno mjesto u laganoj sjenci sa plodnim i dobro dreniranim tlom, kažu stručnjaci za drvenaste božure.

Međutim, potrebno je i malo baštenske magije kako biste uživali u raskoši velikih cvjetova božura u nijansama žute, ružičaste, tamnocrvene, ljubičaste i kestenjaste, koji oduzimaju dah u kasno proljeće i rano ljeto. Drvenasti božuri imaju atraktivno lišće i velike cvjetove koji mogu da budu elegantno jednostavni sa jednim vijencem latica. Međutim, popularne su i takozvane pleno forme, raskošni božuri punih cvjetova u kojima su brojne latice postavljene višeredno.

Pozicija u bašti

Drvenastim božurima obezbjedite sunčano ili blago zasenčeno mjesto. Vrlo su otporni, ali kasni mraz može da ošteti lišće i cvjetne pupoljke, pa izbegavajte hladne dijelove bašte. Takođe, odaberite mjesto koje nije na vetrometini kako biste spriječili oštećenje cvijetova i lišća.

Božur, cvijeće
FOTO: PIXABAY

Drveni božuri preferiraju neutralna, humusom bogata, dobro drenirana tla, ali će tolerisati i blago kisela ili blago alkalna tla. Kvalitet tla se može poboljšati dodavanjem organske materije poput vrtnog komposta ili zrelog stajnjaka. Ipak, treba izbegavati vrlo kisela i alkalna tla.

Sadnja božura

Drvenaste božure je najbolje saditi u jesen, ali pogodna je i zimska ili ranoprolećna sadnja, ako tlo nije smrznuto ili previše mokro. Izbjegavajte sadnju u kasno proljeće i ljeto jer se biljke tada neće dobro ukoreniti u vrućim i suvim uslovima.

Pročitajte još

Ako ste u nekom rasadniku kupili kalemljeni drvenasti božur, vodite računa da spoj plemke i podloge treba da bude oko 15 cm ispod nivoa tla. Duboka sadnja podstiče kalemljenu biljku da formira svoje vlastito korijenje.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

Nakon sadnje zalijte kako bi se tlo sleglo. Nastavite redovno da zalivate, posebno po suvom vremenu tokom prvog ljeta. Stabilni drvenasti božuri imaju duboko korijenje i nakon prve godine ne treba ih redovno zalivati, osim u ljetima s ekstremnom sušom.

Nakon sadnje, malčirajte organskom materijom, poput vrtnog komposta ili zrelog stajskog đubriva, kako biste sačuvali vlagu. Ipak, izbegavajte gomilanje malča oko stabla kako biste izbegli trulež i druge bolesti.

Prihrana božura

Kako biste pospiješili dobar rast i cvjetanje, svakog proleća dodajte mineralno đubrivo opšte namjene.

Zatim malčirajte sa 10 cm vrtnog komposta ili zrelog stajskog đubriva kako biste sačuvali vlagu i suzbili korov, ali izbjegavajte gomilanje malča oko stabla.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu