Politika

KREDIT OD EVROPSKE UNIJE ULAZI U PROCES RATIFIKACIJE Aćimović: Ako ove uslove ne ispunimo teško da će biti kredita EU opet

Nakon što je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda krajem prošle godine potpisao Memorandum između Evropske unije i BiH o dodjeli 250 miliona makrofinansijske pomoći, danas je potpisao i evropski komesar za ekonomiju Paolo Gentiloni.

KREDIT OD EVROPSKE UNIJE ULAZI U PROCES RATIFIKACIJE Aćimović: Ako ove uslove ne ispunimo teško da će biti kredita EU opet
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ekonomski analitičar i bivši ambasador BiH u Briselu Draško Aćimović smatra da je kredit povoljan, samo treba ispuniti uslove koji su u korist građana.

– Neke od tačaka ovog ugovora su da se vide koruptivne radnje, odnosno EU i MMF hoće da vide šta će se uraditi poslije ove prve rate od 125 miliona, ako za prvu ratu ovog kredita budu ispoštovani svi uslovi onda će se ići dalje u proceduru i drugog dijela ovog kredita i onog sa MMF, a ako tu opet pokažu da novac odlazi ko zna gdje i da nisu usmjerena sredstva za građane, kome trebaju ustvari da budu usmjerena, onda će vrlo teško biti novca opet – kaže Aćimović za Srpskainfo.

Ekonomista Zoran Pavlović objasnio je za Srpskainfo da su sredstva MMF usko povezana i sa sredstvima Evropske unije za makrofinansijsku pomoć od 250 miliona evra.

– Postoji jedna presija na BiH od Evropske unije za tih 250 miliona evra, koje daju u nepovrat. Postavljaju se slični uslovi koje je tražio MMF. Vrlo vjerovatno će doći do prihvatanja tih uslova da bi se moglo ići dalje. Pitanje je kako će to ići i kojom dinamikom, ali prema nekim informacijama, vjerovatno će naše entitetske vlasti sve to prihvatiti, jer trenutno nema drugog načina finansiranja potreba – kazao je je Pavlović.

Detalje ovog sporazuma Draško Aćimović, dobio je upravo iz Brisela. Kaže da su potpisivanjem ovog dokumenta vlasti u Bosni i Hercegovini pristale na niz strukturalnih reformi u državi.

FOTO: N1/RAS SRBIJA
FOTO: N1/RAS SRBIJA
Draško Aćimović

– Osim stabilnosti Centralne banke BiH, transparentnog utroška sredstava, među uslovima koje je postavila EU je i provjera porijekla imovine nosilaca pravosudnih funkcija. Što znači da se ne smije napadati na Centralnu banku, da se mora raditi na jačanju integriteta CB i valutnog odbora-objašnjava Aćimović za Srpskainfo.

Dodaje da je druga stavka ugovora koja se odnosi na novi Zakon o depozitima ujedno i “najškakljivija”.

– Važne su i dvije tačke u ekonomskom dijelu, prva je vezana za potpunu transparentnost svih sredstava koje su otišle i koje će otići za posljedice krize izazvane Kovid-19 i lokacija 50 najvećih firmi kojima su otišla sredstva, vezano za to, tačno i transparentno. Time bi se trebale otkriti malverzacije koje su bile do sada i da se u buduće ne dešavaju – ističe Aćimović.

Dodaje da je značajna stavka i ta da se mora unijeti amandman u Zakonu o VSTV da svi nosioci pravosudnih funkcija moraju podnijeti svoje imovinske kartone, odnosno dokazati svu svoju imovinu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ministar Bevanda naglasio je ranije kako je cilj makrofinancijske pomoći EU upravo ublažavanje posljedica krize uzrokovane pandemijom virusa Covid-19 te dolazi uz ostale resurse koje je zemlja dobila od drugih međunarodnih financijskih institucija kao potporu za ekonomsku stabilnost.

– Sredstva iz ovog zajma bit će isplaćena u dvije rate, od kojih svaka iznosi do 125 miliona evra, a isplata prve rate očekuje se nakon stupanja na snagu Memoranduma i pratećeg sporazuma o kreditnoj liniji koji smo takođe potpisali. Tim sporazumom regulišu se procedure isplate pomoći BiH – objasnio je ministar Bevanda.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije