Magazin

„Djeca su više izložena zagađenju u kući, nego na ulici“ Evo koliko je štetno kuvanje na plinskim šporetima

Prema najnovijim istraživanjima, korištenje plinskih štednjaka u domaćinstvima može imati ozbiljnije posljedice po zdravlje nego svakodnevni život u urbanim sredinama zagađenim saobraćajem ili industrijom.

jesenji sajam u banjaluci , pečeni kesten
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Iako mnogi profesionalni i kućni kuvari preferiraju plin zbog bolje kontrole temperature, naučnici upozoravaju da plinska kuvala proizvode štetne supstance poput dušikovog dioksida i sitnih čestica koje se nalaze i u izduvnim gasovima vozila.

Ove tvari mogu iritirati pluća, dospjeti u krvotok i povećati rizik od bolesti srca, raka, pa čak i Alzheimerove bolesti.

Djeca najugroženija

Posebno su ranjiva djeca i starije osobe. Jedno istraživanje pokazalo je da se zagađenje zraka unutar doma može povećati u večernjim satima, dok roditelji kuvaju večeru na plinskom šporetu – do nivoa višeg od onoga na prometnim gradskim ulicama. U studiji su korišteni ruksaci s monitorima koje su nosila školska djeca, a podaci su pokazali zapanjujuće nivoe zagađenja unutar doma.

– Mnoga djeca su u vlastitim domovima bila izloženija većem zagađenju zraka nego na putu do škole – izjavio je profesor Frank Keli s Imperial Koledža u Londonu.

Plinski štednjaci i astma

Drugo istraživanje otkrilo je da je svaki osmi slučaj dječije astme u SAD povezan s izloženošću zagađenju iz plinskih kuhala. Iako nije učestvovao u tom istraživanju, prof. Keli potvrđuje da su plinski šporeti „glavni izvor zagađenja zraka unutar doma“ i ističe da prisustvo plinskog šporeta može izazvati simptome astme kod osjetljive djece, posebno u malim stanovima s lošom ventilacijom.

Rizik za klimu i okolinu

Osim utjecaja na zdravlje, naučnici upozoravaju i na štetu koju plinska kuvala nanose okolini. Profesor Stefen Loft sa Univerziteta u Kopenhagenu ističe da je rizik od dušikovog dioksida iz plinskih kuvala vjerovatno veći od života u zagađenom gradu. Uz to, metan koji curi iz plinskih uređaja doprinosi globalnom zatopljenju, a istraživanje u SAD pokazalo je da emisije odgovaraju onima iz oko 500.000 automobila na benzin.

Prema procjenama, više od 100 miliona ljudi u EU može biti izloženo štetnom zagađenju zraka u zatvorenom prostoru zbog kuvanja na plin – nivoima koji premašuju zakonske limite za zagađenje vanjskog zraka.

Da li trebamo upozorenja na štednjacima?

Sve češće se postavljaju zahtjevi da plinski štednjaci dobiju upozoravajuće naljepnice s informacijama o zdravstvenim rizicima.

Pročitajte još

U Ujedinjenom Kraljevstvu se planira zabrana ugradnje fosilnih goriva u nove domove do kraja 2025. godine, što znači da će većina koristiti električne ili indukcijske šporete. U SAD se kućanstvima nude subvencije do 1.340 dolara za prelazak s plina na indukciju, kao dio zakona o smanjenju inflacije.

Kako se zaštititi?

Profesorica Nikola Karslav sa Univerziteta u Jorku navodi da je prelazak na električni šporet „relativno jednostavan način da se smanji izloženost štetnim česticama“.

U međuvremenu, preporučuje se češće provjetravanje prostorija, korištenje ventilatora i kvalitetnih kuhinjskih napa koje mogu smanjiti nivo zagađenja i do 55 odsto, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu