Banjaluka

Lakše nabrojati ulice gdje je sve OK: Izbjegavaj rupe, izbjegavaj upale šahtove (FOTO)

Vožnja Tuzlanskom može biti nova turistička atrakcija u gradu, reli kroz rupe na asfaltu.

Lakše nabrojati ulice gdje je sve OK: Izbjegavaj rupe, izbjegavaj upale šahtove (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ova rečenica jednog sugrađanina najbolje približava stanje velikog broja banjalučkih ulica, tek kilometar, dva od centra grada. A primjera je puno. Čini se da je lakše nabrojati one ulice gdje je sve okej.

Uglavnom se radi o ulicama u centru grada, mada i one nisu najsavršenije. Ipak, vožnja je njima ugodnija i kud i kako bezbjednija. Kada se vozači “maknu iza ćoška”, izađu iz centra, tu je slika drugačija. I ne mora se otići kilometrima daleko da biste naletali na rupe, upale šahtove, oštećene ivice kolovoza.

Marko T, naš sagovornik iz naselje Starčevica, poručuje kako se kroz Tuzlansku ulica doslovno vozi reli, kako bi izbjegli sve rupe na asfaltu.

– Pravi adrenalin nastupa kada u tom izbjegavanju iz suprotnog pravca u punoj brzini naleti drugo auto ili autobus. O pješacima i biciklistima ne treba ni trošiti riječi, jer to je ipak, odvojeni šampionat – slikovito govori za Srpskainfo.

I u ostalim naseljima situacija je slična. Obilićevo, Lazarevo, Lauš, Drakulić… Naši sagovornici ocjenjuju da je generalno stanje saobraćajnica u gradu veoma loše. Poručuju kako rekonstrukcija centralne ulice i još nekih, nije dovoljno da popravi opšti utisak.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
šaht
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Kao katastrofalne saobraćajnice izdvojio bih Ulicu Kralja Petra II kroz Rosulje koja je prokopana nekoliko sedmica nakon što je svojevremeno asfaltirana. U lošem stanju je Subotička ulica u Draguliću, kojom takođe saobraća gradski prevoz. U katastrofalnom stanju su i saobraćajnice oko kasarne Kozara u Lazarevu, ulica koja ide ka spomeniku na Drakuliću… Lakše bi bilo pobrojati one koje su rekonstruisane – kaže naš sagovornik Petar K. i poručuje kako je veliki problem u gradu što, očigledno, ne postoji stručnjak koji zna da šaht postavi u nivou asfalta.

– Drugi problem je masovno prekopavanje tek asfaltiranih ulica, na način da se nikada više ne vrate u prvobitno stanje. Inspekcija uopšte ne izlazi na teren. Sve se radi stihijski. Prvo se postavi asfalt, a onda se neko sjeti da bi ispod ulice trebalo provući neki kabl i slično. Kao da je saobraćajna infrastruktura ostavljena na milost i nemilost tzv. investitora – ističe on.

Pročitajte još

A da popravak nečega potraje, pa i mjesecima znaju mještani Petrićevca koji su svjedoci da uništeni šaht dugo niko nije došao da obezbijedi i zamijeni.  Na saobraćajnici ispod pasarele, najvjerovatnije ljudskom rukom, bio je otkinut poklopac velikog šahta. Prvo su mještani sami ubacili kojekakvo granje i grede, da bi vozači na vrijeme vidjeli da ne smiju da se približavaju. Improvizovana zaštita stajala je dugo, a onda je samo jedno jutro osvanuo saobraćajni znak koji označava radove. I to je stajalo mjesecima.

– Cijelo ljeto poklopac nije bio popravljen. Vozači su jedva prolazili, roditelji se plašili da im dijete ne upadne. Kao, postavljen je znak i to je to. Zatim je neko vratio poklopac, stavio preko rupe šahta, čisto da se neko ne povrijedi. A toliko ljudi svakodnevno prolazi zapadnim tranzitom, onih koji i rade u Gradskoj upravi, pa je nemoguće da to nisu vidjeli – priča Mara S.

Poslije višemjesečnog čekanja konačno je šaht zatvoren, a znak uklonjen.

Mještani Dragočaja i te kako dobro znaju kako je godinama voziti po rupama. Ulica koja vodi prema naselju Motike u jednom dijelu izgleda ko sito. Rupa do rupe, u jesen i zimu pune vode, pa vožnja postaje dodatno opasnija. Pričaju kako neko povremeno dođe, rupe “zakrpa” kojekakvim materijalama, ali one brzo postaju o ono što su bile. Ulica izgleda kao švajcarski sir.

Svi smo bili svjedoci “užurbanog” asfaltiranja u predizbornoj kampanju u mnogim prigradskim naseljima. Tako su, na primjer, asfalt dočekali mještani zaseoka Ševe-Zovik kod Piskavice, kao i u zaseoke Bošnjaci, Janjetovići i Šolaci. U Ducanovićima je asfaltiran dio puta koji vodi do nekoliko domaćinstava, a u Motikama krak Ulice Brkovića put. U avgustu je novi asfalt postavljen i u ogranak Ulice Slobodana Dubočanina u naselju Starčevica…

Pitanja bez odgovora

Na naša pitanja poslata Gradskoj upravi na osnovu kojih razloga ili kriterijuma se određuje koje ulice na području Grada će biti sanirane, postoji li neko ko obilazi teren i uočava probleme sa saobraćajnicama, odgovor nismo dobili. Podsjećamo, ljetos je novi asfalt postavljen u glavnoj gradskoj saobraćajnici, na potezu od hotela “Palas” do Banskog dvora za šta je potrošeno 350.000 KM. Prije toga je modernizovana glavna saobraćjnica kroz Srpske Toplice, u dužini od oko dva kilometra. Novi asfalt postavljen je i na dionici od Solunske do Bulevara cara Dušana i u Ulici Patre, na dijelu od kružnog toka do Ulice kralja Petra I Karađorđević, kao i u Ulici Boška Tošića, a saniran je i put prema Banj brdu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu