Kolumne

Lapsus ili (ne)znanje

Od preuzimanja vlasti u Banjaluci nova administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića je konstantno u žiži javnosti. U fokusu su uglavnom bili teatralni nastupi Stanivukovića ili njegovi sukobi  sa političkim neistomišljenicima, skupštinskom većinom u lokalnom parlamentu, ali u posljednje vrijeme se javila nova dimenzija.

Lapsus ili (ne)znanje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U samom gradu na Vrbasu sve više se priča o raznim gafovima, lapsusima, (ne)znanju ili propustima, koji se vezuju za rad Gradske uprave i gradonačelnikovih saradnika. Sve to je postalo predmet ismijavanja, čuđenja  i zgražavanja.

Posljednja u nizu grešaka ili lapsusa izazvala je smijeh i podsmijeh građana. Tamo neko nije napravio razliku između istorijskog spomenika obeliska i roštiljnice Obeliks. Još čudnije je to što su izmještanje spomenika/obeliska tražili iz Društva prijatelja Austrijanaca, a ni to nije bilo dovoljno da se bar uključi logika i postavi logično pitanje: Šta će roštiljnica na groblju?

Drugi problem je što u Gradskoj upravi kažu da je za sve kriva tamo neka službenica koja je sastavila tekst, a da je šef Odsjeka za regionalnu i međunarodnu saradnju i protokol Saša Čekrlija to samo potpisao. Pitam se da li gospodin Čekrlija čita dokumente koje potpisuje ili parafe stavlja onako u hodu. 

Kako je moguće da niko nije uvidio da jedan takav propust? Da li je nekoga uopšte briga? Da li je u pitanju neznanje, nesposobnost ili opšta nezainteresovanost za posao koji pojedinci treba da obavljaju?  To je neozbiljno!

Pročitajte još

Ko radi – taj i greši. Svi znamo tu izreku. Isto se često može čuti da se na greškama najbolje i uči. Sada se samo možemo nadati da se ove reči neće uzeti doslovno. Možemo se nadati da gradska administracija neće postati poligon za obuku raznih službenika, kojima očigledno nije stalo da svoj posao obave kako treba, već samo do plate i statusa budžetskog korisnika.

Posljedice takvog ponašanja bi bile nesagledive, jer ako neko smatra da je sasvim normalno da se roštiljnica treba seliti na groblje onda je “nebo granica”, kada su u pitanju ostale odluke.

Sad se građani pitaju vode li to Banjaluku nezainteresovani, neuki, nesposobni, neobrazovani…

I službenici u ranijim administracijama su griješili i sve je podvođeno samo pod konstatacije bez sankcija. Zato nam se propusti nižu. Sve su naznake da će i ovaj put tako biti, najvažnije je da se samo “slegne prašina i javnost zaboravi” – do sljedećeg puta.

Problem je što “sljedeći put” može imati posljedice po nečiji život ili egzistenciju. Izgleda da to akterima ove priče nije važno. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu