Građani su se ljekarima počeli javljati sa visokom temperaturom, izraženim umorom, te povišenim upalnim parametrima.
U periodu od 14. do 21. maja prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva leptospiroze.
Do sinoć, na Klinici za infektivne bolesti bila su hospitalizovana dva pacijenta sa simptomima visoke temperature koja traje više dana, uz prisutne respiratorne i gastrointestinalne tegobe.
Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH saopštili su da leptospiroza pogađa ljude i životinje, te da je uzrokuje bakterija koja se najčėšće prenosi putem urina zaraženih životinja – glodara, stoke, pasa, divljih životinja, koji kontaminira vodu ili zemljište.
Sumnja na leptospirozu se postavlja kod svake osobe sa visokom temperaturom ili u slučaju prisustva najmanje 2, od sledećih 11 simptoma:
drhtavica;
glavobolja;
bolovi u mišićima (mijalgija);
injekcija konjunktive;
hemoragije po koži ili sluznicama;
osip;
žutica;
miokarditis;
meningitis;
oštećenje bubrega;
respiratorni simptomi poput hemoptize.
Inkubacija traje od 2 do 30 dana (najčėšće 5–14 dana). Većina infekcija je blaga, ali 5–10 odsto bolesnika razvije tešku formu sa zahvaćanjem više organa. Bolest obično počinje groznicom, jakom glavoboljom, bolovima u mišićima, povraćanjem i crvenilom očiju. Težak oblik bolesti je Weilov sindrom koji se manifestuje žuticom, krvarenjima, anemijom, poremećajem svijesti, oštećenjem jetre i bubrega, a moguća je i upala moždanih ovojnica.
Smrtnost kod teških oblika može doseći 15 osto, a ukoliko dođe do plućnog krvarenja iznosi preko 50 odsto.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu