Politika

LINTA O RATNIM DEŠAVANJIMA “Od Hrvatske tražiti rješavanje pitanja nestalih Srba”

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta smatra da Srbija od Hrvatske treba da stalno i uporno traži rješavanje pitanja nestalih Srba jer bi rješenje tog pitanja jasno pokazalo da je Hrvatska vodila agresivni, osvajački i zločinački rat, čiji je cilj bio stvaranje Hrvatske bez ili sa što manje Srba.

LINTA O RATNIM DEŠAVANJIMA “Od Hrvatske tražiti rješavanje pitanja nestalih Srba”
FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT

Linta ističe da glavni razlog zbog čega u Hrvatskoj nema političke volje da se riješi pitanje nestalih Srba jeste činjenica da bi time bio doveden u pitanje lažni i besmisleni mit o takozvanom “Domovisnkom ratu”.

Suština navedenog lažnog mita jeste, kako navodi Linta, da su Srbija, JNA i Srbi, tobože, izvršili agresiju na Hrvatsku i da je Hrvatska tobože bila žrtva agresije i vodila oslobodilački, odbrambeni i pravedan rat. U tom ratu hrvatske vojne, policijske i paravojne snage izvršile su brojne zločine nad Srbima, a ratni zločinci se veličaju, dobijaju odlikovanja i njihovim imenima se nazivaju ulice i razne institucije – navodi Linta u pisanoj izjavi.

Kako ukazuje Linta, hrvatski ministar veterana Tomo Medved i drugi hrvatski zvaničnici u javnosti povremeno govore kako ne prave razliku prema nacionalnoj pripadnosti i kako ne broje krvna zrnca, a u suštini, Hrvatska se bavi samo rješavanjem pitanja nestalih lica hrvatske nacionalnosti. Zbog toga se stiče potpuno pogrešan utisak kako je pitanje nestalih Srba riješeno, što je velika laž – upozorava Linta.

On podsjeća da, prema podacima Komisije za nestala lica, Srbija potražuje oko 1.700 nestalih Srba i srpskih državljana, a da u Hrvatskoj postoje desetine poznatih grobnih mjesta sa posmrtnim ostacima Srba, koja se ne ekshumiraju ni 25 godina poslije završetka rata.

Linta navodi da je jedna od tih grobnica na groblju u Kninu gdje su zakopani posmtrni ostaci 11 Srba i jednog muslimana koji su ubijeni u zločinačkoj akciji hrvatske vojske i policije “Miljevački plato” 1992. godine.

U Zavodima za sudsku medicinu u Zagrebu, Osijeku i Sisku se nalaze posmrtni ostaci oko 900 stradalih lica, od čega su više od 50 odsto stradali Srbi. Hrvatska, iako ima najsavremeniju opremu, godinama ništa ne čini na identifikaciji nestalih lica i predaji posmrtnih ostataka njihovim porodicama – ističe Linta.

On smatra da bi Hrvatska rješavanjem pitanja nestalih Srbima samo dodatno potvrdila anticivilizacijsku činjenicu kako ništa ne čini na kažnjavanju nalogodavaca i izvršilaca zločina nad srpskim narodom i kako prećutkuje, umanjuje i negira srpske žrtve.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu