Sadašnja tjelesna temperatura je manja od one u 19. vijeku, koja je kod muškaraca bila veća za 0,59 stepeni i iznosila 37.
Generalno, navode naučnici, ljudska tijela od šezdesetih godina 19. vijeka postaju sve hladnija.
Ljekar Džulija Parsonet sa Univerziteta Stenford naglašava da je ljudska tjelesna temperatura, s vremenom, opadala.
Kako prenosi list “Nju sajentist”, Parsonetova i njene kolege analizirali su tri grupe podataka.
Prva je obuhvatala 23.710 veterana vojske iz Američkog građanskog rata, čija je tjelesna temperatura mjerena između 1860. i 1940. godine.
Trebalo im je dugo vremena da nađu bazu podataka iz 19. vijeka u kojoj su zapisana mjerenja tadašnje temperature tijela.
Ostale dvije grupe podataka obuhvatale su period od 1971. do 1975. i od 2007. do 2017. Naučnici su tako ukupno analizirali 677.423 mjerenja tjelesne temperature.
Rezultati su pokazali da se, u prosjeku, tjelesna temperatura Amerikanaca smanjivala za 0,03 stepena Celzijusova po deceniji.
Muškarci rođeni u ranom 19. vijeku imali su tjelesnu temperaturu za 0,59 višu od današnjih muškaraca.
Dostupni podaci za žene ne dopiru tako daleko u rani 19. vijek, ali je uočeno da je i njihova tjelesna temperatura pala za 0,32 stepena od 1890.
To znači da je prosječna tjelesna temperatura danas oko 36,6 stepeni Celzijusovih.
Parsonetova smatra da su ljudi, u mikrobiološkom smislu, drugačiji nego prije.
Današnji ljudi imaju manje infekcija, zahvaljujući vakcinama i antibioticima pa im je imuni sistem manje aktivan, a tjelesna tkiva manje upaljena.
Nema naznaka da će se uskoro zaustaviti ovaj trend opadanja tjelesne temperature. Ali, naravno, postoji granica. Neće nam se temperatura spustiti na nulu – poručuje Parsonetova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu