Oni su nakon zaraze virusom kovid-19 izgubili čulo mirisa i ukusa koje im se vratilo poslije nekog vremena, ali, po njihovim tvrdnjama, u izmijenjenom obliku pa im tako benzin i kafa više ne mirišu isto dok je jednom od pacijenata počela da prija ljuta i kisela hrana, iako ove ukuse nije podnosio prije bolesti.
Do ovih saznanja došli su ljekari Klinike za bolesti uha, grla i nosa Kliničkog centra u Nišu, u toku sprovođenja velikog ispitivanja o uticaju korone na oštećenje sluha, u sklopu kojeg se ispituje i koliko brzo se nakon ozdravljenja pacijentima vratilo čulo mirisa i ukusa.
Prof. dr Dušan Milisavljević kaže za Blic da je ovakva zapažanja do sada iznijelo nekoliko pacijenata, ali da se će ljekari sa medicinskog aspekta ozbiljno pozabaviti ovim pitanjima i proveriti da li je i u kojoj mjeri došlo do izmjene čula mirisa i ukusa.
– Javili su nam se pacijenti koji koji su preležali koronu i kojima se poslije određenog vremenkog perioda vratilo čulo mirisa i ukusa, ali je ono po njihovim riječima – izmijenjeno – kaže prof. dr Milisavljević.
Jedan pacijent je naveo, kaže dr Milisavljević, da miris kafe ne osjeća više isto, drugi kaže da mu benzin miriše drugačije.
– Jedan naš kolega ljekar koji je preležao koronu, ipak kaže da ranije nikada nije jeo kiselo i ljuto jer mu ti ukusi nisu prijali, a da sada uživa i u ljutoj i u kiseloj hrani. Zato ćemo posvetiti pažnju sa medicinske strane i ovom mogućem aspektu posljedica korona virusa i provjeriti da li je to tako kao i da li se radi o pojedinačnim slučajevima ili je broj pacijenata sa ovim simptomima statistički značajan – objašnjava prof. dr Milisavljević.

On ističe da je potrebno da se ove promjene ispitaju i evidentiraju na medicinski način po standardima koji važe u Evropi i Americi, kako bi i rezultati bili međunarono verifikovani i kao takvi pomogli u sticanju novih saznanja o korona virusu.
– Naručićemo posebne mirisne kitove iz Holandije uz pomoću kojih ćemo vršiti ispitivanja da li je nakon preležane korone izmjenjeno čulo mirisa i ukusa. Da bi se u međunarodnim okvirima publikovao neki rad potrebno je da to bude urađeno u skladu sa starndardima Ervope i Amerike. Na kontrolnim pregledima pacijenata koji su preležali koronu, pratićemo kome se vratilo čulo mirisa i ukusa, i da li su ta čula izmijenjena. Za sada se ne radi o velikom broju pacijenata ali je veoma zanimmljivo to na šta oni ukazuju pa se to mora medicinski provjeriti – pojašnjava prof. dr Milisavljević.
Pregledano 80 pacijenata
Stručnjaci niške ORL klinike među prvima u svijetu pokušaće da utvrde da li korona virus oštećuje sluh, velikim ispitivanjem zaočetim u avgustu u kojem će učestvovati više od stotinu pacijenata.
Osim pregleda sluzokože grla, nosa i ušnog kanala, kontrole sluha, prati se i veliki broj parametara, od toga koje lijekove pacijenti piju, kojim se profesijom bave, da li konzumiraju cigarete, alkohol.
Do sada je prema riječima prof. dr Milisavljevića pregledano oko 80 pacijenata. Predviđeno je da se pacijenti poslije izlaska sa liječenja pregledaju još dva puta.
Preliminarni nalazi će se znati poslije prvog pregleda nakon izlaska sa liječenja svih pacijenata, a konačni nakon drugog kontrolnog pregleda.
– Zovu i pacijenati koji nisu iz Niša, a koji žele da dođu i provjere sluh nakon preležane korone. Bilo je poziva iz Raške, Kraljeva i drugih gradova. Oni su uvijek dobro došli, mi nikome ne zatvaramo vrata, želimo da pomognemo svim pacijentima koji su preležali kovid 19 – dodaje prof. dr Milisavljević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu