Biznis

LOME SE KOPLJA Prijedlog za ograničenje cijene gasa stavlja jedinstvo EU na kocku

Zemlje Evropske unije pokušaće danas da se dogovore o ograničenju cijene gasa u cijelom bloku, nakon višemesečnih pregovora koji do sada nisu urodili plodom zbog suprotstavljenih stavova vlada oko toga da li će ta mjera ublažiti evropsku energetsku krizu.

LOME SE KOPLJA Prijedlog za ograničenje cijene gasa stavlja jedinstvo EU na kocku
FOTO: LOS ANGELES TIMES/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ministri energetike iz 27 zemalja članica sastaju se u Briselu kako bi razgovarali i eventualno postigli kompromis o gornjoj granici cijene koju je prošlog mjeseca predložila Evropska komisija.

To je najnoviji odgovor EU na energetsku krizu izazvanu smanjenim isporukama gasa iz Rusije u Evropu ove godine, što je dovelo do ozbiljnog rasta cijena.

– Vjerovatno nijedna država članica nije zadovoljna prijedlogom o kojem razgovaramo – rekao je za Rojters jedan visoki diplomata EU, koji je opisao ograničenje cijene gasa kao jedan od najkomplikovanijih i najtežih zadataka koje možete zamisliti.

FOTO: STEPHANIE LECOCQ/EPA
FOTO: STEPHANIE LECOCQ/EPA

Pojedine zemlje, uključujući Belgiju, Poljsku i Italiju, smatraju da je ograničenje potrebno da bi se njihove ekonomije zaštitile od visokih cijena energije, dok Njemačka, Holandija i Austrija strahuju da bi to moglo da navede dobavljače gasa da isporuke za Evropu preusmjere ka drugim destinacijama.

Druge diplomate iz EU kažu da nisu sigurni da li će danas biti dogovora. Nije isključena opcija da današnji razgovori eskaliraju do sastanka lidera zemalja EU u četvrtak, a da zatim ministri ponovo pokušaju da odobre gornju granicu cijena sljedeće nedjelje, ocjenjuje Rojters.

Svaki dogovor podrazumijeva niz tehničkih detalja, uključujući visinu ograničenja cijene, na koje ugovore o gasu će se primjenjivati, kao i mjere zaštite poput mogućnosti da EU odmah suspenduje ograničenje ako ima neželjene posljedice.

Pročitajte još

Predloženi kompromis, o kojem su članice bloka razgovarale tokom vikenda, predviđa da se ograničenje primjeni ako cijene premaše 220 evra po megavat-satu tokom pet dana na trgovanju za mjesec unaprijed na holandskom gasnom čvorištu TTF, i ako su za 35 evra veće od referentne cijene tečnog prirodnog gasa (LNG) na bazi postojećih procjena cijena LNG.

To je ispod granice od 275 evra po MWh koju je predložila Evropska komisija, ali desetak zemalja, uključujući Grčku i Italiju, želi još nižu granicu.

Svaki od tabora zemalja koji se zalažu za i protiv ograničenja potencijalno ima dovoljno glasova da blokira dogovor. Zemlja koja bi mogla da bude ključna za odluku je Francuska, koja je u početku podržavala ograničenje cijena, ali je prošle nedjelje izrazila zabrinutost zbog potencijalnog pada na finansijskim tržištima, navode diplomate tri zemlje EU.

Interkontinentalna berza je upozorila prošle nedjelje da bi prijedlog EU zapravo mogao da podigne cijene gasa, dok je Evropska centralna banka ocijenila da bi to moglo da ugrozi finansijsku stabilnost.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu