Magazin

BRAK U ODVOJENIM SOBAMA Veliki broj žena ističe da spava odvojeno od muža, dok drugi dio smatra da to narušava odnos i ljubav

Kakav je to brak kad muž spava u jednoj sobi a žena u drugoj? Ovo pitanje postavila je jedna žena u Fejsbuk grupi koja okuplja dame iz svih krajeva države.

žena i muškarac u krevetu
FOTO: FREEPIK

Zanimljivo, ovog puta odgovori nisu bili podijeljeni u skladu sa godinama žena koje komentarišu. Ispostavilo se da je u više od 200 komentara bar 150 onih koji su opravdali ovakav brak! A među njima je bilo dosta žena koje su starije od 60 godina!

Kao glavne prednosti braka u kom muž i žena spavaju odvojeni, žene su navele – miran san. Muškarci noću često ustaju do toaleta, mnogi hrču, pa žene opravdavaju razdvajanje time da se tako dobija svoj mir.

One koje vole i hrkanje svog muža kategorički odbijaju spavanje u odvojenim sobama, jer brak je dodir, slušanje disanja onog pored nas i navikavanje na njegove sitne noćne situacije – jer imamo ih svi…

Žene koje su protiv ovakvog održavanja ljubavi tvrde da je neophodno spavati u istom krevetu, jer danas svi negdje jurimo, žurimo, pa bar da smo zajedno noću… time se, kažu, produbljuje bliskost.

Neke dame starije od 60 poput mladih djevojaka  nisu krile da spavaju u odvojenim krevetima iako je to u njihovoj generaciji tabu tema!

Jedan komentar je bacio i novo svjetlo na ovu “novu modu”, u njemu jedna žena tvrdi da bi mnogi spavali odvojeni kad bi imali višak sobu, ali nekad je rijetko ko imao dvije sobe i dva mokra čvora, pa se moralo trpiti…

Pročitajte još

Ko je bliži istini?

Čini se da je jedna žena pogodila suštinu. Ona je objasnila kako spava odvojena od muža, ali prije spavanja provode vrijeme nasamo i nikad ne gube nježne trenutke u mrkloj noći. Kako je napisala, duboki san je neophodan i zato spavaju u odvojenim sobama – da se svako oporavi poslije teškog dana.

Na kraju dugog takmičenja u stavovima, zaključak je da je danas sve dozvoljeno  – ako služi ljubavi i ako nije paravan za udaljavanje.

Šta kažu stručnjaci?

Statistike kažu da skoro 60 posto osoba koje spavaju sa partnerom, osjeća nezadovoljstvo. To apsolutno ne mora da ima veze sa ljubavlju i kvalitetom partnerskog odnosa, već može biti posljedica napornog hrkanja. Rješenje ovog problema moglo bi biti u odvojenim sobama, smatraju stručnjaci. Parovi koji odlaze u odvojene sobe mogu ući u novu fazu veze u kojoj su odmorni i, u idealnom slučaju – srećniji, kaže Rasel Foster, profesor cirkadijalne neuronauke, prenosi Telegraf.