Tako je slučaj i kod ove riječi između “gubici” i “gubitci” pravilno je samo jedno, i to “gubici”.
U nominativu množine imenice “gubitak”, koji glasi “gubici”, desilo se nekoliko glasovnih promjena, piše Magazin Novosti.
Za početak imaćemo ispadanje nepostojanog a, a dodavanjem nastavka -i desila se sibilarizacija, pa onda gubljenje suglasnika – t izgubilo ispred c.
– gubitk+i → gubitci → gubici
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.