Sremački običaj jahanja konja, poznat kao “Teranje Božića“ (ili Božićno jahanje), je stara tradicija gdje konjanici jašu kroz selo čestitajući Božić i simbolično šireći vijest o Hristovom rođenju, pozdravljaju kuće, a domaćini ih dočekuju pićem i posluženjem. Ovaj običaj se njeguje u mnogim sremskim selima, poput Martinaca, a organizuju ga udruženja ljubitelja konja.
Ovaj ritual najavljuje praznik, a posjećuju se domaćinstva koja otvaraju kapije. Takođe, domaćini dočekuju konjarnike vinom, rakijom, kolačima i slanim pecivom. Ovaj običaj pokazuje povezanost Srema sa tradicijom i velikom ljubavlju prema konjima, prenosi Telegraf.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.