Tragovi prošlosti se moraju sačuvati za budućnost, a kulturno nasljeđe zaštititi za naredna pokoljenja, poručuju i arheolozi.
Cilj projekta je da se promoviše srednjevijekovno kulturno nasljeđe Ugljevika i okoline, s posebnim osvrtom na stećke, srednjevijekovne nadgrobne spomenike, kažu u Svetosavskoj omladinskoj zajednici Ugljevik.
Predsjednik ugljevičkog SOZ-a Aleksandar Krstić podsjeća da su četiri nadgrobna spomenika, smještena u krugu Centra za kulturu „Filip Višnjić“, nekada bili na lokaciji Bocovača u Bogutovom selu, te da su zbog potrebe eksploatacije uglja izmješteni.

– Nastojaćemo da sa Opštinom Ugljevik, Centrom za kulturu i nizom subjekata, a primarno Zavodom za zaštitu spomenika RS, ovu lokaciju valorizujemo i zaštitimo. To su trenutno stećci koji imaju najveći značaj s aspekta kulturno-istorijske baštine opštine Ugljevik i podmajevičkog kraja – kaže Krstić.
Konzervacija
U Centru za kulturu “Filip Višnjić” namjeravaju da sve pronađene nadgrobne spomenike konzerviraju i obezbijede adekvatan prostor, gdje će biti sačuvani od atmosferskih prilika.
Direktor ove ustanove Predrag Vujević kaže da su pronađeni stećci jedan od značajnih materijalnih dokaza o postojanju našeg naroda i egzistenciji na ovom području unazad par vijekova.
– Pored ovih nadgrobnih spomenika imamo i stalnu postavku u kojoj smo sabrali predmete koji su na ovim prostorima korišteni u 19. i 20. vijeku, a neki čak i iz ranijeg perioda. Želimo ih sačuvati za buduća pokoljenja, jer narod koji ne pamti svoju prošlost ne može imati ni budućnost – ističe Vujević.
Na području Majevice i Semberije do sada je pronađeno više od 50 stećaka. Ovo neprocjenjivo istorijsko blago se mora zaštititi i sačuvati, upozoravaju i stručnjaci.
Cjelina
Arheolog i istoričar mr Mirko Babić iz Muzeja „Semberije“ kaže da će i neke druge lokacije u narednom periodu biti tema istraživanja.

Na prostoru bivše teritorije Opštine Ugljevik, koja obuhvata i federalnu opštinu Teočak, takođe postoje lokaliteti sa stećcima koje je neophodno sačuvati kao cjelinu.
– Najvažniji su se nalazili u mestu Krstac u samom centru Teočaka, a onaj koji je najpoznatiji, s natpisom braće Golubovića, je u Sniježnici, pored današnjeg mezarja i u blizini istoimenog jezera – kaže Babić.
U Maleševcima, na granici između Bogutova sela i Tobuta, u zaseoku Trnačko, nalazi se veliki lokalitet sa stećcima pored sadašnjeg pravoslavnog groblja.
– Ima nekoliko stećaka koji su pod zemljom potpuno, morali bi se arheološki tretirati da bi bili dostupni. S druge strane, one koji su vidljivi trebalo bi obilježiti – upozorava Babić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu