Svijet

"MALA VJEROVATNOĆA DA ĆE SE UČENICI ZARAZITI" Istraživanje njemačkih stručnjaka pokazuje da škole i vrtići treba da OSTANU OTVORENI

Najnovija studija, sprovedena u Minhenu na 110.000 djece i adolescenata koji su testirani kada su dolazili na Kliniku na zdravstveni pregled ili terapiju, pokazala je da je mali broj učenika bio zaražen virusom.

"MALA VJEROVATNOĆA DA ĆE SE UČENICI ZARAZITI" Istraživanje njemačkih stručnjaka pokazuje da škole i vrtići treba da OSTANU OTVORENI
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Kako se navodi, svega 105 učenika imalo je korona virus, odnosno 0,53 odsto od broja pregledanih, zbog čega pedijatri savjetuju da se normalna nastava u školama održava, prenosi “Zidojče cajtung”.

I ovo istraživanje ide u prilog tome da škole i vrtići treba da budu otvoreni.

U narednim nedjeljama kancelarka Angela Merkel i premijeri njemačkih pokrajina trebalo bi ponovo da razmatraju na koji će se način održavati nastava u školama.

– Malo je vjerovatno da će među mladima i školarcima biti velikog broja neprijavljenih slučajeva. Po našem mišljenju škole treba da rade – rekao je zamjenik Dječije bolnice “Dr Fon Hauner” Johanes Hibner.

– Mislim da naš uzorak na kraju čak precjenjuje broj zaražene djece – objašnjava Hibner, ističući da je svaka peta bolnica nije testirala sve svoje pacijente, već samo one sa simptomima na disajnim putevima ili stomačnim tegobama, koji su kod djece često simptom infekcije korona virusom. U tim klinikama je svega tri odsto testirane djece bilo pozitivno, a u klinikama u kojima su testirana sva djeca, samo 0-02 odsto. To otprilike odgovara podacima Instituta “Robert Koh”, prema kome je do sada 0,21 odsto testiranih đaka pozitivno na Sars-Cov-2.

Sandra Cizek sa Univerziteta u Frankfurtu smatra da su zaražena djeca najverovatnije kod kuće zaražena virusom ili na nekom drugom mjestu.

Pročitajte još

– Često su nas čudile pretpostavke o kojima se javno raspravljalo Rezultati do kojih smo došli potvrđuju ono što smo primijetili na klinici i u razgovoru s kolegama, a to je da ima veoma mali broj djece zaražene virusom SARS-CoV-2 – izjavio je Matijas Keler, direktor Dečje bolnice “Driter orden” u Pasauu (Bavarska).

On je istakao da su pojedine klinike istraživale gdje su se djeca zarazila.

 – Često je to bilo u krugu porodice, a ne u školi – objasnio je Keler.

– Ne zatvarajte škole! – zatražila je za vikend i Njemačka Akademija za dečju i adolescentsku medicinu. Zatvaranje škola u proljeće pokazalo je koliko su dalekosežne negativne posljedice za djecu. Osim toga, podaci pokazuju da su prvobitna strahovanja da su škole žarišta infekcije neopravdana. Iako u školama ima slučajeva infekcije, u njima se ona “vrlo rijetko prenosi dalje”.

– Za sada nema naznaka o slučajevima infekcije sa velikim brojem sekundarnih slučajeva zaraze (masovni prenosioci) – navodi se u saopštenju Akademije.

Na odraslima je da ulože napor za suzbijanje pandemije, tako što će ograničiti kontakte, smatraju dječiji ljekari. Odgovornost je na roditeljima, vaspitačima, nastavnicima i svim odraslima da zaštite od zaraze djecu i omladinu o kojoj se staraju, te tako omoguće njihov odlazak u škole, smatraju dječiji ljekari, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu