Društvo

Marame mogu POVEĆATI RIZIK od infekcije: Hirurške maske samo za jednokratnu upotrebu

Dostupni dokazi pokazuju da platnene maske štite slabije od hirurških maski i čak mogu povećati rizik od infekcije zbog vlage, difuzije tečnosti i zadržavanja virusa.

Marame mogu POVEĆATI RIZIK od infekcije: Hirurške maske samo za jednokratnu upotrebu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iz Instituta za javno zdravstvo RS saopštili su da je stepen prodiranja čestica kroz tkaninu visok.

U jednom istraživanju, 40 do 90 odsto čestica prodrlo je u masku. U kontrolisanom ispitivanju na bazi slučajnog uzorka, slučajevi bolesti sličnih gripi i potvrđeni laboratorijskim putem bili su značajno veći kod zdravstvenih radnika koji su koristili platnene maske, u poređenju s onima koji su koristili hirurške maske – kažu u IJZ, pozivajući se na podatke Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).

S obzirom na sve navedeno, uobičajene maske od tkanine ne smatraju zaštitom protiv respiratornih virusa i njihova upotreba ne bi trebalo da se podstiče.

– U slučaju nedostatka lične zaštitne opreme, samo ako nisu dostupne hirurške maske ili respirator, domaće tkanine za maske, na primjer marame, predložene su kao krajnja opcija za privremeno rješenje od strane američkog CDC, samo do dostupnosti standardne lične zaštitne opreme – ističu u IJZ.

S druge strane, kako kažu, hirurške maske su izrađene za jednokratnu upotrebu.

Foto: Srpskainfo
Foto: Srpskainfo

– Respiratorne maske se obično odbacuju nakon upotrebe, ali mogu se smatrati i sredstvima sa ograničenom upotrebom, odnosno mogu se ponovo koristiti ograničeno vrijeme, osim ako postoji rizik od kontaminacije taloženjem infektivnih čestica na površini. Do sada proizvođači nisu imali razloga niti podsticaja da razviju metode za dekontaminaciju ili da uvedu maske za višekratnu upotrebu, ali očigledno je da postoji hitna potreba za razvojem maski za višekratnu upotrebu koje se mogu dekontaminisati – kažu u ovom institutu i podsjećaju da SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19, preživljava u okolini, uključujući i na površinama raznih materijala poput željeza, kartona i tkiva.

Pročitajte još

Ovo objašnjava postojanje rizika da vanjska površina respiratora i hirurških maski, koje se koriste u njezi pacijenata, mogu brzo postati kontaminirani.

– Kontaminacija površine respiratora i hirurških maski nosi rizik od infekcije prilikom ponovne upotrebe maske ili respiratora. Izvještaj Američke nacionalne akademije nauka o mogućnosti ponovne upotrebe respiratora tokom pandemije gripa iz 2006. obeshrabruje ovu praksu iz više razloga. Prvo, odbor nije mogao identifikovati nijednu postojeću metodu koja djelotvorno uklanja virusnu prijetnju, bezopasna je za korisnika i ne ugrožava cjelovitost različitih elemenata maske za lice. Izvještaj je preporučio alternativne pristupe, poput produžene upotrebe. Zagađenje površine respiratora može se izbjeći stavljanjem medicinske maske preko njega ili nošenjem vizira za lice koji se može očistiti – kažu u IJZ.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu