Svijet

Maske i respiratori od NAJTRAŽENIJE ROBE, postali medicinska oprema koja SKUPLJA PRAŠINU

U njemačkim skladištima taloži se medicinska oprema nabavljana u panici po izbijanju pandemije, a na koje su potrošene ogromne pare i sada je jedino rješenje da se oprema poklanja.

Maske i respiratori od NAJTRAŽENIJE ROBE, postali medicinska oprema koja SKUPLJA PRAŠINU
FOTO: KC NIŠ/PRIVATNA ARHIVA

 Piše ovo Dojče vele i dodaje da na tržištu više ne vlada veliko interesovanje.

Početkom godine njemačko savezno Ministarstvo zdravlja poručilo je preko 26.000 respiratora i tako namjeravalo da udvostruči broj kreveta intenzivne njege opremljenih ovim uređajima, međutim, ni postojeći kapaciteti nisu bili ni izbliza popunjeni.

Kako se navodi, već oko mjesec dana po izbijanju pandemije, prve privatne klinike su sasvim uklonile takozvane kovid-stanice jer im se nije isplatilo da ih drže zbog malog broja pacijenata, i bolnice su se brzo vratile u redovni režim obavljajući ranije odložene operacije.

Oko 200 respiratora donirano je Francuskoj, Italiji i Španiji, a ukupno 334 Bosni i Hercegovini, Kosovu i Severnoj Makedoniji.

Slično je sa maskama kojih je podijeljeno 278 miliona, između ostalog i balkanskim državama.

Prema navodima Ministarstva zdravlja, do kraja iduće godine će u Njemačku stići još 4,2 milijarde hirurških maski i 1,7 milijardi maski sa filterom.

Dok je u martu i aprilu vladala nestašica i sredstava za dezinfekciju i jednokratnih maski, cijena jedne maske često je prelazila evro, a danas se one svuda mogu naći u velikim pakovanjima za četrdesetak centi po komadu.

Kritičari prebacuju ministru zdravlja Jensu Španu brzopleto trošenje stotina miliona evra.

Dodaje se da je odobrenje za taj trošak bez mnogo premišljanja dalo je i Ministarstvo finansija, mada su u martu i aprilu cijene eksplodirale zbog globalne potražnje, piše Dojče vele.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu