Društvo

MIGRANTI ZAPALILI PETROVAC Medeno Polje ili Lipa, u čemu je uopšte razlika!

I drugi lokalitet, koji je predložen za uspostavljanje migrantsog centra na području Bosanskog Petrovca, izazvao je pravu pobunu među Srbima u ovom dijelu Fedracije BiH.

MIGRANTI ZAPALILI PETROVAC Medeno Polje ili Lipa, u čemu je uopšte razlika!
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

Đorđe Radanović, sekretar Odbora za očuvanje srpske imovine u Federaciji BiH, održao je jutros u Lipi, na mjestu gdje se namjerava graditi taj centar, protestnu konferenciju za štampu, sa koje je poručio da će o ovoj odluci, kojom se krši Dejtonski sporazum, biti upoznat čak i Savjet bezbjednosti UN.

Foto: ATV/screenshot/You Tube
Foto: ATV/screenshot/You Tube

Planskim naseljavanjem migranata iz Afrike i Azije ometa se povratak Srba na svoja imanja i time grubo krši Aneks 7 Dejtonskog sporazuma, koji garantuje pravo na povratak. Potrudićemo se da u okviru redovnog izvještaja o provođenju sporazuma Savjet bezbjednosti UN bude upoznat sa tim – rekao je Radanović.

On se pita kako se, kad se traži mjesto za izbjegličko migrantski kamp, uvijek nađe neki lokalitet u srpskom selu, nadomak srpskih kuća, kod “tolikih bošnjačkih sela i prostranstava u kantonu”.

– Lipa se srpsko selo sa pravoslavnom crkvom starom 200 godina i srpskim grobljem starim 300 godina, tu nema ni jedne njive da nije srpska. Nema ni mnogo povratnika, ali samo zato što Bihać opstuiše povratak, pa do sada nisu ni struju uveli. Kako da čovjek obnovi svoju, u ratu srušenu i spaljenu kuću, kad nema na šta upaliti mješalicu za beton – kaže Radanović.

Dodaje da se oko Lipe nalaze isključivo srpska sela: Teočak, Gorjevac, Krnejuša, Vrtoče, Dubovsko, a neka od nih su, tvrdi, udaljena samo dva kilometra od potencijalnog migrantskog kampa.

– Naseljavanjem u ovaj kraj bila bi prekršena ljudska prava ne samo lokalnog stanovništva, nego i migranata, koji ne bi imali gdje ispovjedati svoju vjeru, jer u krugu od 15 kilometara nema nijedne džamije, nego samo pravoslavne crkve – poručio je Radanović i dodao da je “narod odlučio da se organizuje i odbrani svoju imovinu i svoja sela”.

Žestoka rasprava vodi se i preko društvenih mreža, još od trenutka kada je objavljena namjera da se migrantski kam otvori u Lipi.

– Kakva je razlika između Lipe i Medenog Polja! Medeno polje je udaljeno od Petrovca sedam kilometara, Lipe isto toliko do Vrtoča. Zar se u oba slučaja ne ugrožava lokalna zajednica, ili su Vrtoče i Krnjeuša manje bitni? Ili je, ipak, u pitanju nešto sasvim drugo – poručio je jedan mještanin preko Fejsbuka.

Istina, velike razlike nema, bar kad je u pitanju lokalitet. Oba su udaljena od naselja, ali bi u oba slučaja, daleke ali ipak prve komšije, migrantima bili Srbi povratnici. Zato je i jedna i druga lokacija za potencijalni migrantski kamp izazvala žestoko protivljenje lokalaca. I na jednom i na drugom mjestu, predloženom za migrantski centar, nalazi se propala farma sa štalama, u kojima nikad nije bilo stoke, s tim da je ona u Medenom Polju, od koje se odustalo, bolje opremljena infrastrukturom, pa ima čak i uličnu rasvetu.

Načelnik Bosanskog Petrovca Zlatko Hujić rekao je da je farma na lokalitetu Lipa, gdje bi trebalo da budu smješteni migranti, vlasništvo ove opštine, dok mještani tvrde da je i ova štala u vlasništvu Halila Bajramoića, biznismena koji je vlasnik farme u Medenom polju i hotela “Sedra” u koji su već smještene migrantske porpodice sa djecom.

– Tamo nema ni struje, ni vode , ali ako neko ima silne milione, da ih ulaže u migrantski kamp, neka to i uradi – rekao je juče Hujić.

Kako sada stvari stoje, Evropa neće žaliti milione, samo da migrante zadrži s druge strane granice. Pitanje je, međutim, ko bi u kojem slučaju nešto od tih miliona inkasirao u svoje džepove.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu