Iz našeg ugla

Minimalcu, svakome si težak

Samo što je Vlada donijela odluku o iznosima minimalnih plata u skladu sa kvalifikacijama radnika, u Srpskoj je nastupio neviđeni haos.

Maja Radoja
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER

Iz raznih sektora počeli su da se utrkuju ko će poskupiti svoje robe i usluge, a sve pod izgovorom da će novi sistem utvrđivanja minimalnih plata biti udar na njihovo poslovanje. S druge strane, pojedini privatni poslodavci već su odlučni da radnike sa visokom stručnom spremom prebace na minimalac propisan za SSS, kako bi im, umjesto najnižih 1.300, mjesečno davali 1.000 KM.

Podsjetimo, unazad petnaestak dana brašno je u Srpskoj poskupjelo, a u najavi je još jedno poskupljenje gdje se, takođe, pominje mogući uticaj novih iznosa minimalnih plata na cijenu ove osnovne životne namirnice.

Od juče, roditelji djece pojedinih privatnih banjalučkih vrtića ostali su zabezeknuti najavom o poskupljenju vrtićkih usluga. Opet uz obrazloženje da će povećanje minimalca, te poreza i doprinosa, značajno povećati troškova poslovanje tih predškolskih ustanova…

Sindikalci kao jednu od posljedica uvođenja diferencirane najniže plate navode i to da su pojedini poslodavci, kako bi uštedjeli, spremni da sve radnike sa fakultetom prebace na srednju stručnu spremu, pa ko voli, neka izvoli.

Ko zna ko će se još dosjetiti da, na osnovu novih iznosa minimalnih plata, vodu natjera na svoju vodenicu i profitira, opet preko leđa jadnog naroda.

Jer, koja korist ako neko, umjesto dosadašnjih 900, sada dobije 1.000 KM, kad će, veoma brzo, poskupjeti sve što poskupjeti može.

Poskupljenja koja su najavi i koja će, po svemu sudeći, tek uslijediti, nedvosmislen su dokaz da su mnogi poslodavci sve svoje radnike, bez obzira na stručnu spremu, držali na minimalcu.

Jer, da su im dali plate u skladu sa njihovim kvalifikacijama, sada ne bi imali razloga da kukaju i obasipaju nas poskupljenjima, ne bi li izbjegli nove troškove u poslovanju.

A šta da kaže 60 odsto radne snage koju u realnom sektoru u Srpskoj čine KV i radnici sa SSS, među kojima će većina, umjesto dosadašnjih 900 KM, dobijati minimalac od 950, odnosno 1.000 KM.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu