Sudbine

Miodrag se odlučio da od ljubavi napravi posao: Bavi se NESVAKIDAŠNJIM ZANATOM, a skoro sve što napravi ode za Ameriku

Ono čime se bavi Zrenjaninac Miodrag Bešlin nema tačan stručni naziv u srpskom jeziku. Na engleskom se zove whip making, odnosno ručna izrada bičeva.

Miodrag se odlučio da od ljubavi napravi posao: Bavi se NESVAKIDAŠNJIM ZANATOM, a skoro sve što napravi ode za Ameriku
FOTO: FREEPIK

Iako po obrazovanju diplomirani arheolog, Miodrag izrađuje posebne vrste bičeva, ali i druge predmete od kože.

– Oduvijek me je zanimalo sve što se radi rukama od prirodnih materijala, kože, drveta, metala. Ali, nekako mi je koža bila najbliža. Zato sam se i opredijelio za arheologiju, zbog posebnih tehnika… Kad sam vidio da se u svojoj struci neću zaposliti, odlučio sam da od svog interesovanja, ljubavi i strasti napravim posao – priča Miodrag Bešlin.

Kad se odlučio za izradu bičeva, prvo se dobro pripremio. Učio je iz knjiga i danas ima jednu od najbogatijih privatnih biblioteka na ovim prostorima, sa svim relevantnim lekcijama o izradi bičeva. Danas se može naučiti i sa Jutjuba, ali toga nije bilo kad sam prije dvije decenije počeo da se pripremam. Kada sam savladao sve što je trebalo za start, 2009. godine sam i zvanično počeo sa ovim poslom. Nije bilo lako, ali sad mislim da je, kad učiš iz knjiga, iz pokušaja, znanje temeljnije i dugotrajnije – ističe Miodrag.

Bičeve plete posebnom tehnikom od prirodne, nebojene kože, koju nabavlja i u Srbiji i u inostranstvu. Koža mora da bude prve klase.

Najbolje je da je u prirodnoj boji jer ostavlja mogućnost da je bojim onako kako klijent zahtjeva. Sve radim ručno u svojoj maloj radionici. Jedino sam vremenom uvodio neke spravice, da bude posao malo lakši – ističe sagovornik.

Ono što napravi, Miodrag do 90 odsto prodaje u Americi i evropskim zemljama. Tek poneki bič ostane u Srbiji. Najviše klijenata imam u Americi, od kojih su neki i stalni, i iz širokog su društvenog spektra. Uglavnom su to kolekcionari, ali pravim i bičeve za takmičenja ili samoodbranu. Mada, imao sam jednu dobru narudžbinu za policiju u Ohaju. A ponekad imam narudžbine i za bičeve za sado-mazo tehnike – naglašava Miodrag i dodaje da su kolekcionari posebna vrsta ljudi.

Ima ih od vijetnamskih veterana i čopera, do žene advokatice koja pasionirano sakuplja bičeve. Dodaje i da danas u svijetu postoje tri velike „škole“ pletenja bičeva, a on pripada zapadnoj. Ta zapadna je nastala u Velikoj Britaniji, pa se proširila na Australiju, gdje je doživjela neverovatnu ekspanziju. Najbolji majstori bili su baš iz Australije odakle je i čuveni Dejvid Morgan, koji je izradio bič za Indijanu Džonsa. Druga škola je špansko-južnoamerička, a treća mongolska – objašnjava Miodrag Bešlin.

Dodaje da ga i poslije deceniju i po, koliko se bavi izradom bičeva, i dalje jednako drži strast koju ima od malih nogu. Ta posvećenost, ljubav, strast, kako god da se zove, održava se na nekoliko nivoa. Prvo sam srećan dok predmet izrađujem, onda je presrećan onaj za koga sam ga napravio, a tu je, naravno, i finansijski momenat, jer ja od ovog posla živim – podvlači Miodrag Bešlin, piše Dnevnik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu