Svijet

Misteriozni virus hara kinom: Bolnice pune djece, ljekari u strahu da će se ponoviti kovid

Misteriozni virus koji izaziva upalu pluća hara već nekoliko dana kroz škole širom Kine, što je rezultiralo velikim brojem hospitalizovane djece.

Misteriozni virus hara kinom: Bolnice pune djece, ljekari u strahu da će se ponoviti kovid
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Bolnice u Pekingu i u Liaoningu su među onima koje su “pretrpane bolesnom djecom”, dok je školska nastava bila na ivici obustave rada.

Djeca imaju neuobičajene simptome koji uključuju upalu pluća i visoku temperaturu – ali bez kašlja ili drugih simptoma koji se obično povezuju sa gripom, RSV i drugim respiratornim bolestima, prenose svjetski mediji.

Upozorenje na ovaj virus je izdato kasno u utorak preko ProMed, javno dostupnog globalnog sistema nadzora koji prati zarazne bolesti. Isto obavještenje ProMed objavljeno je i u decembru 2019. godine koje je privuklo pažnju mnogih ljekara i naučnika, uključujući zvaničnike Svjetske zdravstvene organizacije, misteriozni virus, koji je kasnije dobio ime Kovid.

“Da li vlasti prikrivaju epidemiju”

Izvor za upozorenje je izvještaj tajvanskog izdanja FTV Njuz, koji dodaje da su se “roditelji pitali da li vlasti prikrivaju epidemiju”.

Kina je žestoko kritikovana zbog prikrivanja prvobitne epidemije SARS-a 2003. i pandemije Kovid-19 krajem 2019. godine – što su oba bila nova virusa koji izazivaju upalu pluća.

Međutim, nova epidemija mogla bi da bude povezana sa “Micoplasma pneumoniae” – poznatom kao hodajuća pneumonija, koja navodno raste u Kini dok zemlja ulazi u svoju prvu zimu bez strogih ograničenja oko kovida, prenosi Dejli mejl.

Pročitajte još

SAD i Velika Britanija zabilježile skokove u bolestima

SAD i Velika Britanija su takođe zabilježile skokove u bolestima poput RSV i gripa nakon ukidanja pravila o pandemiji.

FTV Njuz je izvjestio da je Dječja bolnica u Pekingu bila pretrpana u srijedu u ranim jutarnjim satima.

– Situacija u provinciji Liaoning je takođe sumorna – prenio je FTV Njuz.

Predvorje dječje bolnice u Dalianu je navodno prepuno bolesne djece koja primaju infuziju. Dugi su redovi pacijenata i u Bolnici tradicionalne kineske medicine i Centralnoj bolnici.

– Pacijenti moraju da čekaju u redu dva sata, a svi smo u hitnoj pomoći i nema opštih ambulanti – rekao je član osoblja Centralne bolnice u Dalianu.

Svjetski ljekari zabrinuti zbog nove infektivne bolesti

Doktor Krutika Kupali, ljekar za infektivne bolesti koji je dio Programa SZO za hitne slučajeve, rekao je na platformi “X” (bivši Tviter) da bolest “može biti bilo šta” jer Kina nije otkrila na šta su testirali.

Doktorka Dženifer Nuzo, epidemiolog i direktor Pandemičkog centra u Školi javnog zdravlja Univerziteta Braun, rekla je da je potrebno više transparentnosti iz Kine kako bi se izbeglo ponavljanje poput pokušaja zataškavanja pandemije kovid-19, i dodala:

“Videti povećan broj ljudi koji se javljaju u bilo kojoj bolnici je, naravno, alarmantno”.

“Ne želim da ponavljam istu grešku”

Doktor Nil Stoun, lekar specijalista za zarazne bolesti u bolnici Univerzitetskog koledža u Londonu, takođe je rekao da se upozorenje mora shvatiti ozbiljno.

– Posljednji put kada sam video izveštaje o izbijanju nedijagnostikovane upale pluća u Kini, pomislio sam, ma… nije ništa strašno. To je bilo u decembru 2019. i ne želim da ponavljam istu grešku – rekao je doktor Stoun.

Dr Feigl-Ding je takođe rekao da je spekulacija da je bolest hodajuća upala pluća “nejasna”.

– Ovo nije tipična “hodajuća pneumonija” jer ova nova epidemija nije blaga – rekao je.

Državni medij Sikt Tone izvestio je da jedna desetina pacijenata dolazi izvan grada jer nemaju pristup bronhoskopiji u svom rodnom gradu.

– Ovo me brine – rekao je dr Feigl-Ding, jer bronhoskopije obično nisu potrebne za blage slučajeve infekcije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu