U poslednja 24 sata testirano je 1.913 osoba, od čega je 250 pozitivno.
Očekivali smo povećanje broja oboljelih, jer je povećan i broj testiranih, ali su među ovim brojevima i oni koji su u fazi kliničkog izliječenja, retestirani pacijenti koje pripremamo za odlazak kući. Cifre su nam zasad dobre i jedino što je bitno jeste da ne smijemo da se opuštamo i da i dalje moramo maksimanlo da se pridržavamo svih mjera – rekao je Stevanović za TV Pink.

On je još jednom ponovio da je cijela Srbija žarište i da će svakog dana ponegdje biti veći broj oboljelih i da se to i očekuje.
– Na vrijeme bilježimo porast broja oboljelih, bilježimo ih i pratimo. Jedino što je moglo da unese zabunu jeste povećan broj prijema pacijenata u Opštu bolnicu u Pančevu, koja je postala još jedan Kovid centar. U nju je primljeno više od 140 bolesnika na dalje liječenju, a najmanji broj njih je iz regiona Pančeva rekao je Stevanović.
Zamjenica direktora Instituta za javno zdravlje “Batut”, Darija Kisić Tepavčević, izjavila je večeras da je u narednim danima i nedjeljama potrebno strpljenje i poručila da će “onog momenta kada budemo imali veći broj osoba na Sajmu, u privremenoj bolnici, nego na klinikama, biti izvjesno da smo ojačali” i da virus slabi. Ona je gostujući na RTS rekla da, posmatrajući brojke u nedjeljama koje odlikuje najveći porast oboljelih, imajući u vidu i situaciju u drugim državama, epidemiju držimo pod kontrolom, i na, kako je navela, nekom “platou”.
– U pitanju su 4, 5. i 6. nedjelja. Da nam je neko prije više od mjesec dana rekao da bi bili zadovoljni ”platoom” od preko 200 novooboljelih, ne bismo mu vjerovali. Ali, kako se povećava indikacija za testiranje i biva veći broj testiranih, veća je vjerovatnoća da otkrijemo pozitivne na virus – kazala je Kisić Tepavčević.

Kako navodi, pravi parametar kontrole epidemije je i “procenat osoba koji imaju asimptomatske oblike ili blage kliničke forme, a smanjen broj onih koji zahtevaju respirator”.
– To govori u prilog pada virulencije i porasta našeg kolektivnog imuniteta – navela je ona. Kaže da je broj od 145 osoba na respiratoru izuzetno ozbiljan i da se radi o vitalno ugroženim osobama.
– Njihovo kliničko stanje jeste teško, ali borimo se za njih. Bilo je među pacijentima na respiratoru onih koji su pobedili virus i počeli spontano da dišu – navela je Kisić Tepavčević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu