Ovako otprilike izgleda slika mladih u BiH, bar sudeći po istraživanju do kojeg je došla Fondacija “Fridrih Ebert Stiftung”, a koja je ovih danas ugledala svjetlost dana.
I dok mladi u razvijenim zemljama vrijeme provode putujući, ili ćaskajući o unapređenju na poslu, promjeni radnog mjesta, novim tehnologijama ili kupovini stana, mladi kod nas razgovaraju o napuštanju svoje zemlje, ili pak o korupciji i nepotizmu kao nekoj najnormalnijoj pojavi u društvu.
Istovremeno su knjige, koje su neizostavni dio svakog obrazovnog sistema, zamjenili pametnim telefonima i tabletima, na kojima u slobodno vrijeme ne čitaju neko edukativno štivo ili gledaju neku dokumentarnu emisiju, već “jutjubere” i slične sadržaje.
I dok svijet napreduje, omladina u BiH nazaduje, čime se stvaraju nove generacije “obrazovanih” neznalica, koji znaju da se služe moderniim tehnologijama, ali ne i da se aktivnije uključe u rješavanje svakodnevnih životnih problema.
A, kako da ih riješe kada većina njih ne razumije vrijednosti poput ličnih sloboda, vladavine prava i demokratske opozicije ili ih prosto veoma nisko rangiraju na listi svojih prioriteta.
S druge strane, informacija da skoro 80 odsto njih i sa navršenih 30 godina i dalje živi u roditeljskom domu i očekuju da roditelji rješavaju njihove svakodnevne probleme, dovoljno govori o posrnuću mladih ljudi ove države, koji su u procesu komercijalizacije i globalizacije, potpuno izgubili sposobnost da se koriste vlastitim mozgom, slijepo vjerujući da se uspijeh ne gradi ovdje već negdje drugdje.
Ako je suditi po francuskim prosvetiteljima, koji su vjerovali da s napretkom nauke i prosvećenosti ide i moralni napredak, onda se s pravom možemo pitati kuda onda ide BiH?
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu