Zdravlje

Mokre banane u prodavnici ne bi trebalo da kupite: Evo da li je ovo bezazlena pojava ili znak nečega što ne želite na svom tanjiru

Da li ste ikada primijetili da su neke banane u prodavnici vlažne? Možda ste pomislili da je to dio skladišnog procesa ili da su upravo isporučene. Ali, taj sitni detalj mogao bi da znači mnogo više nego što mislite.

BANANE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Naime, da li je riječ samo o kondenzaciji ili nečemu što nikako ne želite na svom tanjiru?

Banane su jedno od najpopularnijih voća, ali rijetko ih temeljno pregledamo prije kupovine. Pogledamo boju, provjerimo čvrstoću, možda ih i pomirišemo. Ali koliko pažnje posvećujemo samoj površini kore? Vjerovatno premalo.

Pročitajte još

Mokre banane mogu da znače više stvari, ali ključno je pitanje – odakle dolazi ta vlaga? U nekim slučajevima riječ je o običnoj kondenzaciji. Banane skladištene na hladnome mogu da nakupe kapljice vode kad se premjeste u toplije okruženje – što je Tu su i pesticidi. Ako je banana vlažna zbog nepravilnog pranja, moguće je da su na njenoj površini ostale hemikalije koje se inače ispiraju. A budimo iskreni – niko ne želi da unosi ostatke pesticida u organizam.

Još je veći problem što mokre banane kontaminiraju sve što dotaknete. Zamislite da ih donesete kući, uzmete nešto drugo istim rukama i nesvjesno prenesete mikrobe i hemikalije na ostale namirnice.

BANANE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Međutim, problem nastaje ako su banane prethodno oprane, poprskane vodom kako bi izgledale svježije ili, još gore, ako vlaga dolazi iz pukotine iz koje curi sok. Takve banane mogu da budu magnet za bakterije i buđ. Ono što izgleda kao obična kap vode može skrivati mnogo više.

Kad bismo mikroskopski analizirali vlažnu bananu, možda više nikada ne bismo poželjeli da je pojedemo. Vlažna površina idealno je okruženje za razmnožavanje bakterija koje mogu uzrokovati probavne smetnje, a buđ može neopaženo da prodre u koru i da utiče na unutrašnjost voća.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

Kako izbjeći loš odabir?

Najbolja odbrana je – posmatranje. Ne morate biti stručnjak, samo malo pažljiviji kupac. Sljedeći put kad birate banane, zastanite na trenutak. Dodirnite koru – ako je suva i čvrsta, vjerovatno je sve u redu. Ako je mekana, ljepljiva ili vlažna bez očiglednog razloga, možda bi trebalo da potražite drugo voće.

I još jedan savjet – nikada ne perite banane čim ih donesete kući, osim ako ne planirate da ih odmah osušite. U suprotnom, stvorićete uslove koje zapravo želite da izbjegnete, prenosi Večernji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu