Društvo

„Mora se stati u kraj masovnom neplaćanju“ Predsjednik Saveza opština i gradova traži izmjene Zakona o boravišnoj taksi

Trebinje je grad koji od turističkih usluga prikupi najviše novca u odnosu na ostala turistička mjesta u Republici Srpskoj.

„Mora se stati u kraj masovnom neplaćanju“ Predsjednik Saveza opština i gradova traži izmjene Zakona o boravišnoj taksi
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Tako je samo od boravišne takse iz najjužnijeg grada u Srpskoj prikupljeno 407.499 KM tokom prošle godine, dok je, primjera radi, u Banjaluci uplaćeno 365.499 maraka.

Boravišna taksa, koju određuje lokalna zajednica, u Trebinju, inače, iznosi 3 KM, a u Banjaluci 2,5 KM. Bez obzira na to, u najvećem gradu Srpske zvanično je zabilježeno manje noćenja. U Banjaluci je prikazan broj od 146.189 noćenja turista, a u Trebinju 180.418.

Trebinje ima registrovanih više od 3.100 kreveta, a Banjaluka nešto manje od 3.000.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić
FOTO: SRNA

Po podacima Poreske uprave Republike Srpske, na račun javnih prihoda prošle godine je uplaćeno nešto više od 1,9 miliona KM po osnovu boravišne takse. Samo iz ova dva grada i opštine Pale prikupljeno je više od polovine prihoda od boravišne takse, tačnije 59,2 odsto. Na teritoriji opštine Pale uplaćeno je 358.123 KM za boravišnu taksu, a gotovo sav iznos je od boravka turista na Jahorini.

Međutim, procjenjuje se da su ove brojke znatno veće zbog sive zone i neprijavljivanja smještajnih kapaciteta i ostvarivanja prihoda.

U Republici Srpskoj evidentirano je nešto više od milion noćenja prošle godine što je rekordan broj.

Pročitajte još

O ovom problemu ukazuje i predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić. On čak smatra da se radi o masovnom neplaćanju boravišne takse kojem se mora stati u kraj.

– To je postalo neizdrživo i neopravdano. To je posebno očigledno na primjeru grada Istočno Sarajevo, jer imamo Jahorinu, tako da je realno da imamo oko milion maraka prihoda od ove takse – smatra Ćosić, koji je i gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

Riječ je o novcu koji je, kako kaže, namijenjen za promociju turističe ponude Republike Srpske i za privlačenje novih gostiju.

On je najavio i izmjenu zakonske regulative s ciljem stvaranja obaveze dnevne prijave gostiju, a ne na mjesečnom nivou, kao što je danas slučaj. Vjeruje da bi izmjene i dopune Zakona o boravišnoj taksi i ugostiteljstvu dovele do toga da siva zona bude onemogućena. – Dakle, da se gost evidentira na dnevnoj bazi i u turištičkoj i u inspekciji i u Poreskoj upravi i samim tim problem bi bio riješen – ističe Ćosić.

Po postojećem zakonskom rješenju, davalac turističkih usluga obavezan je da do 15. u mjesecu dostavi Poreskoj upravi RS prijavu za prethodni mjesec o broju korisnika usluga smještaja i iznosu naplaćene boravišne takse.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu