Digitalna Srpska

Most između nauke i biznisa: Digitalni inovacioni habovi neophodni za ekonomiju Srpske

Sve se češće spominju takozvani digitalni inovacioni habovi (DIH), kao jedan od instrumenata podrške malim i srednjim preduzećima u iskorištavanju prednosti naprednih digitalnih tehnologija. Istraživali smo šta su to uopšte DIH-ovi i čime se bave.

Most između nauke i biznisa: Digitalni inovacioni habovi neophodni za ekonomiju Srpske
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Digitalne tehnologije sve više mijenjaju naše živote, način na koji radimo, kupujemo, družimo se, komuniciramo, obrazujemo… Digitalizacija, kao pokretač inovacija, ima dokazan uticaj na ekonomiju i društvo poboljšanjem produktivnosti, kvaliteta života i povećanjem pristupa znanju i javne službe. Novi poslovni modeli i obrasci zapošljavanja se pojavljuju zahvaljujući digitalnoj transformaciji.

Digitalni inovacioni habovi su jedan od instrumenata podrške malim i srednjim preduzećima u iskorištavanju prednosti naprednih digitalnih tehnologija, uključujući vještačku inteligenciju, internet-bezbjednost i digitalne vještine.

– DIH su platforme koje, kao centralizovani servisi podrške, pomažu preduzećima da postanu konkurentnija u pogledu svojih poslovnih/proizvodnih procesa, proizvoda ili usluga koje koriste digitalne tehnologije, pružajući pristup tehničkoj ekspertizi i eksperimentisanju i omogućavajući da preduzeća “testiraju prije ulaganja” – pojašnjava Drago Gverić, direktor Inovacionog centra Banjaluka.

U sklopu svojih usluga, DIH-ovi stimulišu inovacije u preduzećima kroz savjete o finansiranju digitalizacije, obuke i razvoja vještina neophodnih za uspješnu digitalnu transformaciju, kao i pažnju da novi procesi budu ekološki podobni, posebno u pogledu potrošnje energije i niske emisije štetnih gasova.

DIH su najčešće organizovani kao regionalne višepartnerske platforme za saradnju, uključujući organizacije kao što su istraživačke i tehnološke, univerziteti, industrijska udruženja, privredne komore, inkubatori/akceleratori, regionalne razvojne agencije i instituti za stručno osposobljavanje. 

– Kao takvi, digitalni inovacioni habovi u eri novih tehnologija nepohodni su instrument podrške razvoju malih i srednjih preduzeća u Republici Srpskoj, koja su okosnica ekonomije u Srpskoj. Nameću se i kao potreba u uspostavljanju i funkcionisanju prvog naučnotehnološkog parka u Srpskoj, na čijem se projektu već uveliko radi. I ne samo to: gotovo sve inicijative i projekti na kojima rade istraživači i naučnici iz Srpske podrazumijevaju korišćenje nekih od modela koje nude DIH-ovi. Drugim riječima, DIH-ovi su već odavno neophodni u funkcionisanju cjelokupnog ekonomskog sistema Srpske – ističe Gverić.

On poručuje da je neophodno uspostaviti potpuno novi način saradnje naučno-istraživačkih organizacija, organizacija za podršku razvoja privrede, preduzetništva i startapa sa privrednim sektorom.

– DIH-ovi predstavljaju ”most” između nauke i biznisa i podstiču razvoj preduzetničkog mentaliteta. Cilj uspostave DIH-a je da naučna otkrića i znanja ne ostanu “zarobljena” u laboratorijama nego da nađu komercijalnu primjenu u privrednom sektoru – zaključuje Gverić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu