Društvo

"Može da ostavi doživotne posljedice na nekoga" Djeca u školama izložena vršnjačkom nasilju, istraživanje pokazalo i DRUGE PROBLEME

Zaštita djece u školama zahtijeva nultu toleranciju na nasilje i svi u društvu treba da ozbiljnije shvate taj problem i da se intenzivnije uključe u njegovo rješavanje.

"Može da ostavi doživotne posljedice na nekoga" Djeca u školama izložena vršnjačkom nasilju, istraživanje pokazalo i DRUGE PROBLEME
FOTO: TOPPORTAL1/TWITTER/SCREENSHOT

Poručio je toizvršni direktor Instituta “Perpetum mobile” iz Banjaluke Srđan Ostojić na okruglom stolu u Bijeljini.

-Flagrantan je i zastrašujući podatak da 20 odsto djevojaka i 40 odsto mladića ne smatra da je jedan šamar oblik nasilja prema svom partneru, što pokazuje da njihova percepcija nasilja nije izražena, a nasilje je intenzivirano tamo gdje su i mladi, najčešće u školama i u virtuelnom prostoru- rekao je Ostojić novinarima.

On je naveo da Republika Srpska nema lošu zakonsku regulativu i da je samo treba u potpunosti primijeniti.

Ostojić je ukazao da je porodica osnov iz kojeg dolazi primaran odgoj djece i njihov odnos prema drugima.

Tema okruglog stola bila vršnjačko nasilje u vaspitno-obrazovnim ustanovama.

Pročitajte još

Učenica koja je prijavila nasilje Valentina Stanković iz Srednje stručne škole u Janji kaže da je iz njenog iskustva prijaviti nasilje isto što i trpiti ga.

-Vršnjačko nasilje može da ostavi doživotne posljedice na nekoga, jer nemaju sva djeca isti mentalni sklop. Važno je zaštiti osobu koja trpi nasilje, ali i onu osobu koja je prijavila nasilje, jer i ona trpi posljedice- istakla je Stankovićeva.

Škole se kvalitetno bore sa ovim problemom

Školski psiholog u Ekonomskoj školi u Bijeljini Angelina Perić kaže da se škole kvalitetno bore sa problemom vršnjačkog nasilja koliko to mogu i ukazuje da je ogromna podrška potrebna roditeljima, školama, stručnim službama i nastavnicima da bi znali kako da pruže podršku djeci.

-Škola je važna, ali je najvažnija porodica, to je presudna uloga, obaveza i odgovornost, ali joj treba i pomoći- ocijenila je Perićeva.

Ombudsman za djecu Republike Srpske Jovanka Vuković kaže da su istraživanja pokazala da se djeca najčešće obraćaju stručnim timovima u školama zbog depresije, anksioznosti, povučenosti i problema vršnjačkog nasilja, a kao najveći problem vide omalovažavanje, depresiju i vršnjačko nasilje.

-Neophodno je jačanje stručnih timova u školama, njihovog broja i kontinuirane edukacije- ocijenila je Vukovićeva.

Zamjenik Ombudsmana za djecu Andrea Stanković rekla je da su istraživanjem htjeli da čuju glas djece o vršnjačkom nasilju i se pokazalo da djeca znaju dosta o vrstama nasilja, ali ne znaju o tome kako postupati kada se i desi.

-Najvažnije je da se ne okrene glava, da se reaguje na nasilje, da se ono prijavi i da se pokaže jasan stav cijelog društva prema nultoj toleranciji za nasilje- istakla je Stankovićeva.

Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola u bijeljinskoj regiji Predrag Račanović rekao je da škole preduzimaju sve potrebne mjere i načine radi sprečavanja vršnjačkog nasilja, da se radi multisektorski i da kod pojave vršnjačkog nasilja u školama nema “guranja pod tepih”.

Račanović je ohrabrio sve učenike i njihove roditelje da odmah prijave vršnjačko nasilje rukovodstvu i stručnim službama škole i poručio da je cijelo društvo na istom zadatku nulte tolerancije na nasilje.

Institucija Ombudsmana za djecu Republike Srpske, u saradnji sa Institutom za razvoj mladih i zajednice “Perpetum mobile”, organizovala je okrugli sto o temi “Vršnjačko nasilje u vaspitno-obrazovnim ustanovama” koji je održan u prostorijama Saveza opština i gradova Republike Srpske u Bijeljini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu