Banjaluka

Muka koju sve skuplje mučimo: Rješavanje stambenog pitanja za mnoge Banjalučane poput nemoguće misije

Kako riješiti stambeno pitanje, jedno je od osnovnih. U nekim sredinama, međutim, to je postalo gotovo nemoguće, jer cijene stanova iz godine u godinu bilježe rekorde.

Muka koju sve skuplje mučimo: Rješavanje stambenog pitanja za mnoge Banjalučane poput nemoguće misije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tako je prosječna cijena stanova u Banjaluci, u posljednjih godinu dana veća za čak 50 odsto.

Već neko vrijeme, kaže Radovan Kopanja, pretražuje oglase u potrazi za stanom u Banjaluci. Garsonjera ili manji jednosoban stan, u nekom od naselja na periferiji.

– Većinom je moguće kupiti stariju gradnju, to je malo jeftinija cijena u odnosu na novogradnju – kaže Kopanja.

Drago mu je da se Banjaluka gradi, ali uz toliku tražnju i rast cijena, sve je teže doći do svog kvadrata pod suncem. I Aleksandar Vuković iz Agencije za promet nekretninama potvrđuje – potražnja za nekretninama u najvećem gradu Srpske godinama ide uzlaznom putanjom.

Pročitajte još

– Potražnja je izuzetno velika, posebno za stanovima manje kvadrature, do 50 metara kvadratnih. Postoji deficit kako u novogradnji, tako i u starijoj gradnji – kaže Vuković.

Cijene su, navode upućeni u ovdašnje tržište, posebna priča. U Banjaluci se kreću od 3.500 do 4.600 KM po kvadratu novoizgrađenih stanova. U starijoj gradnji, uz veliku sreću, može se, i to ne često, pronaći stan po cijeni od 2.200 maraka.

Moguće je da cijene idu i iznad ovih, ali to su, kaže Mile Petrović, pojedinačni slučajevi i zavise od posebnih zahtjeva kupaca.

Prema podacima republičkog Zavoda za statistiku, u prvom tromjesečju prošle godine kvadrat novog stana u Banjaluci koštao je 2.175 maraka. Sem drugog, svako naredno tromjesečje mahom je nosilo rast, da bi cijena na kraju godine iznosila 2.477 maraka po metru kvadratnom. Kada se uzme prosjek, u 2021. godini kvadrat stana u Banjaluci prosječno je koštao 2.323 marke. Početak ove godine donio je velike turbulencije na svim tržištima, pa nekretnina. Tako se prosječna cijena zakucala na 3.627 maraka po kvadratu u prvoj polovini godine.

Od svih načina ulaganja, na našim prostorima najprimamljivije su trenutno nekretnine.

– Nekretninama, vidimo, drastično raste cijena, kao upravo posljedica prebavicanja količina novca iz bankarskog sektora kao nekretninama – smatra Marko Đogo, dekan Ekonomskog fakulteta, Istočno Sarajevo, piše RTRS.

Bez obzira na to, cijene se ne mogu nazvati vještačkim, jer su globalna dešavanja cijene repromaterijala podigle u nebo.

– Možda je u nekim slučajevima i bilo nekih manjih zloupotreba, ali ovo je sada nekakvo stanje da zaista tržište diktira takve uslove i takve ulazne parametre da cijena, krajnja cijena, bude izražena u ovim vrijednostima – kaže Mile Petrović, sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala, Privredna komora Republike Srpske.

Dati prognoze u situaciji kada tržište zavisi od globalnih dešavanja, niko se ne usuđuje. Svi, ipak, saglasni, da ovako visoke cijene nikome nisu u interesu. Interes je da se stanovi grade, ali i da se prodaju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu