Društvo

Muzej odbrambeno-otadžbinskog rata u Istočnom Sarajevu: Očuvati uspomenu na pale borce

Grad Istočno Sarajevo uskoro bi trebalo da počne sa procedurom izrade idejnog rješenja i projekta za izgradnju muzeja odbrambeno – otadžbinskog rata koji će biti smješten u Palama.

Muzej odbrambeno-otadžbinskog rata u Istočnom Sarajevu: Očuvati uspomenu na pale borce
FOTO: MARIANA ĐURIĆ/RAS SRBIJA

Nadležni poručuju da bi muzej očuvao uspomenu na pale borce sa Sarajevsko-omanijske regije, ali i koji bi turistima pokazao pravu istinu o stradanju Srba na ovim prostorima.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva, Nenad Vuković, je ranijim izjavio da će poslije izrade projektne dokumentacije imati konkretnije podatke o novcu koji je potreban za njegovu realizaciju.

Smatramo da bi to trebalo da bude objekat realnih i objektivnih dimenzija, ali svakako reprezentativan. S obzirom na to da gledamo da se grad ravnomjerno razvija, da više institucija imamo na različitim dijelovima, logičan je slijed događaja da muzej odbrambeno – otadžbinskog rata bude u Palama – istakao je Vuković.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

On je napomenuo da je jedan takav muzej potreban Republici Srpskoj, te da se zalaže da u drugim opštinama koje su u sastavu grada Istočno Sarajevo budu postavljena obilježja koja se dovode u vezu sa nastankom Srpske.

– Zalažemo se da centralno spomen – obilježje svim poginulim borcima Vojske Republike Srpske Sarajevsko-romanijske regije, te spomen – obilježje nevino stradaloj djeci sa područja Sarajeva budu na području opština Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo – dodao je Vuković.

Prema Vukovićevim riječima, od važnosti je da postoji mjesto gdje se mogu čuvati podaci, eksponati, literature i drugi važni dokumenti, ali ne samo iz tog perioda, nego vezani i za druga dešavanja na ovom području.

Iz Boračke organizacije opštine Pale rečeno je da bi spomen – obilježje i muzeja trebalo da bude izgrađeni na parceli u neposrednoj blizini objekata gde je nekada bila smještena Vlada Srpske.

Istovremeno, Vlada RS nedavno je opštini Pale odobrila pola miliona KM za realizaciju ovog projekta.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije „Ilidžanski borac” iz Istočne Ilidže Goran Šehovac rekao je da gradu Istočno Sarajevo potreban ratni muzej u kojem će biti predstavljena istorija srpskog naroda sa ovih područja.

– Boračka organizacija „Ilidžanski borac” pokušava da obilježava sve značajne datume od 22. aprila do 14. maja svake godine. Obilazimo sva stratišta gdje su muslimanske snage ubile vojnike Vojske RS. Imamo u planu da otvorimo ratni muzej u gradu Istočno Sarajevo, jer taj grad mora da dokaže svoju istinu – rekao je Šehovac.

Foto Mariana Đurić/RAS Srbija
Foto Mariana Đurić/RAS Srbija
Goran Šehovac

On je istakao da ako Sarajevo može stranim turistima prikazivati neku svoju istoriju, onda i Istočno Sarajevo treba da ima muzej gdje će se turistima prikazati istina RS.

– Muzej treba da se sastoji iz dva dijela. Jedan koji će se nalaziti na Palama, kao rodnom mestu Republike Srpske, a drugi dio koji će biti u donjem dijelu Istočnog Sarajeva, gdje je bio smješten glavni štab Sarajevsko – romanijskog korpusa – rekao je Šehovac.

On je dodao da očekuje da će i institucije RS što prije pristupiti rješavanju ovog važnog problema, kada je riječ o čuvanju istine o proteklom ratu.

Podsjećamo, prije 22 godine oko 120.000 sarajevskih Srba moralo je da napusti svoja ognjišta u sarajevskim naseljima Ilidža, Ilijaš, Hadžići, Grbavica, Vraca, Rajlovac i Vogošća. U martu 1996. godine ispisane su brojne pojedinačne tragedije ovdašnjeg stanovništva, zbog čega je Dejtonski mirovni sporazum za sarajevske Srbe asocijacija na najveće posljeratno protjerivanje naroda sa svojih ognjišta.

Živote dalo više od 4.000 boraca

Srpski borci Sarajevsko-romanijske regije tokom rata zaustavili su 35 ofanziva muslimansko – hrvatske vojske i odbranili svoje domove. Za odbranu ovih prostora, život je dalo više od 4.000 boraca, oko 3.500 ih je ranjeno, a oko 1.000 sahranjeno na Vojničkom groblju „Mali Zejtinlik“ na Sokocu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu