Društvo

NA NEPRAVDU SE ŽALI SIROTINJA, ZATVORENICI I NOVINARI Ko se i zbog čega najčešće obraća Ombusmanu BiH

Građani BiH su ugroženi i obespravljeni, pritisnuti siromaštvom i izloženi diskriminaciji, zaključili su Ombudsamni BiH, koji su danas predstavili godišnji izvještaj ove institucije, koaj se bavi zaštitom ljudkih prava.

NA NEPRAVDU SE ŽALI SIROTINJA, ZATVORENICI I NOVINARI Ko se i zbog čega najčešće obraća Ombusmanu BiH

Mada se u političkom govoru najviše pažnje posvećuje zaštiti nacionalnih interesa, ako je suditi po žalbama građana, a njih skoro 14.000 se prošle godine obratilo Ombudsmanu, stanovnike BiH mnogo više brine sporost i neefikasnost sudova, kršenje socijalnih, ekonomskih i radnih prava, te ugroženost djece, izložene samovolji nastavnika i vršnjačkom nasilju.

Najviše žalbi, čak 755, Ombudmanu BiH je upućeno iz oblasti socijalnih i ekonomskih prava. Kako je rekla ombudsmanka Nives Jukić, situacija je u ovoj oblasti gora nego što se može zaključiti po broju žalbi i preporuka.

Građani su se žalili na neisplaćivanje socijalne pomoći, koja je suviše mala da bi se od nje moglo preživjeti, a mnogi su se morali usred zime isključiti sa grijanja jer nisu mogli plaćati račune. Iz istih razloga, zbog nemogućnosti da plate račune, mnoge građane su javna preduzeća koja pružaju te usluge isključili sa vodovodne i elektro-mreže, čime su ugrožena njihova najosnovnija prava – rekla je Jukićeva.

Pritisci

Interesantno je da je čak 59 od ukupno 355 preporuka Ombudmana odnosi na oblast slobode pristupa informacijama, koja je, kao i sloboda izražavanja uopšte, ugrožena u BiH. Novinari su se žalili Ombudmanu zbog nemogućnosti da dođu do informacija od javnog značaja, ali i zbog pritisaka, koji im otežavaju rad.

Osim novinara i najsiromašnijih, koji su se prošle godine instituciji obraćali čeršće nego 2016. godine, zaštitu Ombudsamna su tražili i zatvorenici i pritvorenici. Oni su podnijeli ukupno 135 žalbi, a žalili su se najčešće na neadekvatnu zdravstvenu zaštitu, na to što ne dobijaju vikend odsustva i druge pogodnosti, ali i na nekorektno ponašanje zatvorskih čuvara i drugih zatvorenika prema njima. Bilo je i zatvorenika koji su se žalili što im nije dozvoljeno da rade dok su u zatvoru.

Interesantno je da je u ovoj kategoriji bilo manje žalbi nego 2016. godine, a Ombudsmani su primjetili da je situacija u zatvorima danas bolja, jer zatvori nisu pretrpani, a mesta u njima ima više nego pritvorenika i zatvorenika. Situacija je poboljšana zato što su izgrađeni ili rekonstruisani brojni zatvori, od Foče do Orašja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu