Društvo

"Na roditeljima da odluče o vakcinaciji mališana" Dr Nikolić Žugić objasnio da djeca lako prođu s koronom, ali evo da li su pošteđeni postkovida

 Djeca najčešće lako prolaze s koronom, ali je pitanje da li su pošteđena postkovida. Produženi efekti korona virusa javljaju se kod zaraženih, a nevakcinisanih, u čak 25 do 70 procenata.

"Na roditeljima da odluče o vakcinaciji mališana" Dr Nikolić Žugić objasnio da djeca lako prođu s koronom, ali evo da li su pošteđeni postkovida
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RAS SRBIJA

Sad je na roditeljima da odluče hoće li da im dijete bude vakcinisano ili da poslije korone ostatak života provede s jednom od tih posljedica. A one mogu biti prilično ozbiljne – najčešća oštećenja su na plućima i srcu, ali ima ih i na mozgu, crijevima, jetri i bubrezima – kaže imunolog prof. dr Janko Nikolić Žugić, šef katedre za imunologiju Univerziteta Arizona u Tusonu.

Doktor Janko je objasnio zašto je za vakcinaciju dece starije od 12 godina, što jeu Srbiji donja granica.

Pročitajte još

– Naravno, a posebno što još ne znamo koje sve posljedice ostavlja kovid i koliko dugo. Ima ljudi koji i 15 mjeseci nakon bolesti ne mogu da izađu iz stana a da ne ponesu kiseonik. Oštećenja na plućima i srcu odražavaju se opštom malaksalošću i čak nesposobnošću za svakodnevni život. Povećana je fibroza, a to onda znači smanjenu sposobnost razmene kiseonika u plućima. Poremećaji u centralnom nervnom sistemu se pojavljuju kao magla u svijesti, bez normalnog primanja informacija i pamćenja… Posljedice po bubrege i jetru su takođe potencijalno ozbiljne.

U Srbiji je samo Fajzerova vakcina odobrena za decu, a ona je RNK, što otvara mnoge teorije…

– To da li će oni sutra moći da imaju svoju djecu nikakve veze nema s vakcinom, jer ona nema veze sa sterilitetom. Takvoj gluposti ne mogu da se načudim. Nigdje nisam vidio da je iko i izbliza uspio da objasni kako bi do toga zaista došlo. Molekul mRNK je sam po sebi nestabilan molekul. Do prije desetak godina, zbog ove nestabilnosti, mRNK vakcine nisu mogle biti korišćene. Tek su skorašnje tehnološke modifikacije uspjele da ih stabilizuju da budu prisutne nešto duže i da proizvedu proteine koji su zapravo meta imunskog odgovora – mRNK nije infektivna i ne može da se ugradi u genom (ćelijsku DNK), a sa time ni u DNK ćelija zametne loze.

On je pojasnio šta zapravno znači to da je “molekul mRNK sam po sebi nestabilan”, piše Kurir.

– Tako je, apsolutno se razgradi, neće ga biti već nekoliko dana nakon ubrizgavanja – mRNK će napraviti virusne proteine koji iniciraju imunski odgovor, ali posle nekoliko dana će i oni biti razgrađeni, jedino što će do tada uspeti da indukuju imunski odgovor.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu